Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Bombardování Mladé Boleslavi 9. května 1945 - projekce dokumentu

Letecké muzeum Metoděje Vlacha (Muzeum Mladoboleslavska)

Dokument představuje méně známou kapitolu naší historie, a to osvobození a bombardování Mladé Boleslavi 9. května 1945. Nálet provedlo sovětské letectvo v dopoledních hodinách a Mladá Boleslav se tak stala jedním z posledních měst v Evropě postižených leteckým náletem na sklonku 2. světové války. Cílem plánovaného projektu neziskové organizace Post Bellum, z.ú. podpořeného Nadačním fondem Škoda Auto, je kvalitně a profesionálně zaznamenat osobní příběhy pamětníků z řad současných či bývalých obyvatel města, kteří byli svědky události bombardování Mladé Boleslavi 9. května 1945. Jejich vyprávění rozšiřuje archiv Paměti národa, jedné z nejrozsáhlejších veřejně přístupných pamětnických sbírek v Evropě.

Projekce a přednáška se uskuteční  od 18 hodin. 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Nebeští jezdci - venkovní promítání


Letecké muzeum Metoděje Vlacha (Muzeum Mladoboleslavska)

Válečné drama Nebeští jezdci natočil v roce 1968 Jindřich Polák podle románu Richarda Husmanna. Ten v něm vycházel z vlastních vzpomínek a zážitků. Děj se odehrává v Anglii za 2. světové války. Hlavními hrdiny jsou letci fiktivní 276. bombardovací perutě RAF. Ve střižně byly využity i autentické dobové záběry. Film měl premiéru v říjnu 1968. O čtyři měsíce později ovšem putoval do trezoru.  Na prostranství u leteckého muzea ho promítneme v sobotu 24. 8. od 21 hodin.  Vstupné: 50 Kč (rezervace vstupenek na e-mailu propagace@muzeummb.cz) Akce je součástí programu festivalu Středočeské kulturní léto 2024.

Přečíst více

Alexander Hess

17. 04. 2024 - 30. 09. 2024
Letecké muzeum Metoděje Vlacha (Muzeum Mladoboleslavska)

Příběhy československých letců, kteří v období 2. světové války bojovali proti nacistům na křídlech britského Královského letectva, nás nepřestávají fascinovat. Mezi hrdiny, kteří nasazovali svůj život, přežili útrapy války, aby za to později byli ve své zemi perzekvováni, patřil i Alexander Hess. Jeho osobnosti i kariéře věnujeme novou výstavu, kterou otevřeme v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha 17. 4. 2024. Vernisáž začíná od 17 hodin. Alexander Hess bojoval v 310. peruti RAF, které jako první Čechoslovák velel. Ač byl držitelem řady vyznamenání, československých i britských, jeho jméno se do učebnic nedostalo. V roce 1948 byl nucen odejít do exilu. Zbytek života strávil v USA, kde pracoval jako poradce Pan Am, jedné z největších mezinárodních leteckých společností. Zemřel na Floridě v roce 1981. V rodné zemi byl po roce 1989 rehabilitován a v roce 2021 obdržel Řád Bílého lva in memoriam. 

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.