Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Historie traktorů Svoboda

Letecké muzeum Metoděje Vlacha (Muzeum Mladoboleslavska)

Přijměte pozvání Leteckého muzea Metoděje Vlacha na vzpomínkové odpoledne věnované panu Václavu Svobodovi, konstruktérovi a výrobci motorů a traktorů z Kosmonos, které se uskuteční 26. 3. 2022 od 14 hodin. K vidění budou nejen originály starých traktorů, dobové dokumenty a fotografie, ale prostřednictvím vnuka pana Svobody, pana Josefa Petra, se dozvíte i o historii výroby traktorů v Kosmonosích. 

Metoděj Vlach a Václav Svoboda se dobře znali - Metoděj Vlach ve svých vzpomínkách uvádí: "8. listopadu 1912 startoval jsem s tímto strojem poprvé za účasti mnoha svědků, z nichž jmenuji pana Václava Svobodu, továrníka v Kosmonosích, Fr. Štěpánka, tov. mot. V Nymburce, p. Fr. Krucký, ved. výroby let motorů ve Kbelích, pana Josefa Zahrádku maj. Klenotnického závodu v Ml. Boleslavě a mnoho jiných…."

 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Alexander Hess

17. 04. 2024 - 30. 09. 2024
Letecké muzeum Metoděje Vlacha (Muzeum Mladoboleslavska)

Příběhy československých letců, kteří v období 2. světové války bojovali proti nacistům na křídlech britského Královského letectva, nás nepřestávají fascinovat. Mezi hrdiny, kteří nasazovali svůj život, přežili útrapy války, aby za to později byli ve své zemi perzekvováni, patřil i Alexander Hess. Jeho osobnosti i kariéře věnujeme novou výstavu, kterou otevřeme v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha 17. 4. 2024. Vernisáž začíná od 17 hodin. Alexander Hess bojoval v 310. peruti RAF, které jako první Čechoslovák velel. Ač byl držitelem řady vyznamenání, československých i britských, jeho jméno se do učebnic nedostalo. V roce 1948 byl nucen odejít do exilu. Zbytek života strávil v USA, kde pracoval jako poradce Pan Am, jedné z největších mezinárodních leteckých společností. Zemřel na Floridě v roce 1981. V rodné zemi byl po roce 1989 rehabilitován a v roce 2021 obdržel Řád Bílého lva in memoriam. 

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.