Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Muzejní noc v Benátkách nad Jizerou

Muzeum Benátky nad Jizerou (Muzeum Mladoboleslavska)

Společenský program u příležitosti celorepublikového muzejního festivalu zahájí vernisáž výstavy fotek Hany Balašové. Po vernisáži proběhne přehlídka historických oděvů nazvaná Od Bílé hory po únor 1948, aneb historie trochu jinak. Přehlídku připravuje Hana Vignerová. Menší přehlídky dobových oděvů budou k vidění po celý večer vždy v každou celou hodinu. Na téma historické módy naváží i komentované prohlídky expozic s průvodcem v dobovém kostýmu.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Smetanovská Muzejní noc


Muzeum Benátky nad Jizerou (Muzeum Mladoboleslavska)

20. ročník festivalu Muzejní noc oslavíme i v Benátkách nad Jizerou. Kolegyně z benátecké pobočky se rozhodly navázat na letošní oslavy dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany a přichystaly muzejní noc ve smetanovském duchu. Bedřich Smetana totiž na benáteckém zámku v mládí pobýval a od poloviny 20. století v něm má pamětní síň.  Program bude v Muzeu Benátecka probíhat 24. 5. od 17 do 22 hodin.    v 17 hodin   zahájení Muzejní noci   od 17:15 a 19 hodin   představení divadelního souboru Rolnička, který aktuálně slaví sté výročí založení loutkového divadla v Benátkách výstavou v muzeu.   od 18 hodin    vystoupení žáků a učitelů ZUŠ J. A. Bendy a uskupení JazzBenda   od 19:30, 20:30 a 21:30   komentované prohlídky pamětní síně Bedřicha Smetany   od 20 hodin   kytarové vystoupení Lubomíra Dočkala   hra pro děti Po stopách Bedřicha Smetany otevřené lapidárium a výstava Pověstné báchorky

Přečíst více

Oživlé sklo

01. 05. 2024 - 16. 06. 2024
Muzeum Benátky nad Jizerou (Muzeum Mladoboleslavska)

Na začátku května zahájíme výstavu tvorby Karla a Evy Urbanových, zakladatelů rodinné sklárny Urbanglass. Urbanovi už přes třicet let tvoří křehkou krásu: figurky, zvířata i rostliny. Společně dali dohromady nespočet originálních vzorů a nových postupů výroby v oboru drobného sklářství, přitom se stále drží tradiční technologie výroby. Mezi stálé zákazníky Urbanových patří i benátecká továrna Carborundum Electrite, anebo také pražská ZOO. Od roku 2023 jsou hrdými nositeli titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Středočeského kraje, zařadili se do prestižního společenství sklářů Crystal Valley a jejich výrobky získaly značku Regionální produkt Český ráj. Vernisáž výstavy Oživlého skla proběhne 1. 5. 2024 od 11 hodin. Přijďte si prohlédnout kouzelné a přitom precizní výrobky sklárny Urbanglass a seznámit se osobně s jejich autory.  

Přečíst více

100 let loutkového divadla v Benátkách nad Jizerou

04. 04. 2024 - 30. 08. 2024
Muzeum Benátky nad Jizerou (Muzeum Mladoboleslavska)

Fotografie, kulisy a samozřejmě loutky jsme shromáždili pro zmapování stoleté historie benáteckého loutkového divadla. Loutkohry jsou u nás sice doloženy už o několik let dříve, divadélko však na začátku století nemělo svou stálou scénu. Představení se odehrávala v hostinci U Macáků na Husově náměstí. Scéna pro ně byla vždy provizorní, naaranžovaná z ubrusů a prostěradel. Na konci roku 1923 bylo založeno stálé loutkové divadlo jako součást zábavního odboru Sokola. Členové jednoty vyrobili scénu, oponu i kostýmy pro loutky. První představení se odehrálo v březnu 1924 a my u příležitosti jeho výročí zahajujeme návštěvnickou sezónu loutkovou výstavou. Vernisáž se uskuteční 4. 4. od 17 hodin. Budeme se těšit na vás i na vaše děti, pro které jsme připravili tvořivý koutek, komentovanou prohlídku výstavy, videoprojekci a hudební vystoupení dětských členů loutkového divadla. Na rozloučenou od nás dostanou malý dárek.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.