Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Archeologické léto: exkurze na Chlum

Mladá Boleslav - hrad (Muzeum Mladoboleslavska, příspěvková organizace)

Archeologický ústav Akademie věd ČR pravidelně připravuje prázdninovou akci Archeologické léto, do které se zapojují desítky dalších institucí včetně našeho muzea. Cílem je informovat veřejnost o hodnotě archeologických lokalit, za kterými se zájemci v doprovodu odborníků vypraví přímo do terénu. Letos se vydáme na exkurzi na Chlum. Po trase naučné stezky Přírodním parkem Chlum dojdeme na jedno z nejmohutnějších hradišť v Pojizeří – Švédské šance. Podle nejnovějších nálezů byla lokalita osídlena již od starší doby kamenné. Po osídlení v mladší a pozdní době kamenné zde vzniklo opevněné hradiště doby bronzové. Největšího významu se Švédské šance dočkaly v raném středověku, kdy zde vyrostlo sídlo slovanského kmene Charvátů. Násilný zánik hradiště je připisován přemyslovské snaze o sjednocení Čech v polovině 10. století.

Sraz je v 8:45 na návsi v Nepřevázce. Trasa je koncipována jako okruh, takže se vrátíme zpět na náves.

registrace: www.archeologickeleto.cz


Vyhledat muzeum


Aktuality

Fotoobrazy pomáhají

21. 05. 2024 - 31. 08. 2024
Mladá Boleslav - hrad (Muzeum Mladoboleslavska, příspěvková organizace)

Fotograf Ondřej Holas fotí při různých příležitostech, jeho specialitou jsou ovšem krajiny, které jsou v jeho podání skutečně dechberoucí. Od 21. května vystavíme na arkádové chodbě v 1. patře sérii fotografií Českého ráje a blízkého okolí. Přijďte se podívat na místa, která sice dobře znáte, ale až díky objektivu Ondřeje Holase je uvidíte jako pohádkové scenérie. Fotky z výstavy si můžete koupit a prostřednictvím autora tak podpořit některou ze sbírek na portálu Donio.  

Přečíst více

Příroda Mladoboleslavska

02. 05. 2024 - 23. 06. 2024
Mladá Boleslav - hrad (Muzeum Mladoboleslavska, příspěvková organizace)

Český svaz ochránců přírody Klenice se už dvacet let věnuje organizaci a realizaci ekologických a ochranářských projektů, osvětě a propagaci ochrany životního prostředí v Mladé Boleslavi a okolí. Spolupracuje při tom s městem Mladá Boleslav, školkami, školami, řadou firem i neziskovek. Pravidelně spolupořádá akce s celonárodním přesahem, např. Ukliďme Česko nebo Den země. Heslem svazu je Poznej a chraň přírodu s námi. Na výstavě, která mapuje činnost ochránců za celých dvacet let jejich existence, se můžete přesvědčit, zda se jim to heslo daří naplňovat. Vernisáž proběhne 2. 5. 2024 od 17 hodin. 

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.