Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Pracovna Václava Klementa

Mladá Boleslav - hrad (Muzeum Mladoboleslavska, příspěvková organizace)

01. 03. 2022 - 31. 12. 2022

Vernisáž a výstava Pracovna Václava Klementa nabídne náhled do pracovny jednoho ze zakladatelů mladoboleslavské automobilky Václava Klementa.

Muzeum Mladoboleslavska Vás zve na setkání, které tak trochu je vernisáží, přitom ale vernisáží není, protože ta se uskutečnila už v létě loňského roku. Muzeum ale důvod k jisté oslavě má – definitivně získalo do svého sbírkového fondu velmi hodnotný soubor, který navíc vrchovatě naplňuje účel muzea. Tím souborem je vybavení soukromé pracovny Václava Klementa, spoluzakladatele firmy, která je dnes světově známou a významnou automobilkou. Výstavní salon na arkádě se proměnil na pracovnu jednoho ze zakladatelů mladoboleslavské automobilky Václava Klementa. Instalován je zde nábytek z Klementovy vily v Husově ulici v Mladé Boleslavi, kterou si, již jako generální ředitel firmy Laurin & Klement, nechal postavit po roce 1907. Vedle honosného nábytku – psacího stolu, židle, knihovny a konferenční stolku se sedací soupravou, tu najdete i další předměty spojené s osobností Václava Klementa, jako například ceny, které značka L&K získala za umístění v automobilových závodech. Atraktivní součástí instalace jsou i dva motocykly, které pan generální ředitel odkoupil od původních majitelů, aby je mohl věnovat muzeu.

 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Pochodem vchod!

01. 07. 2024 - 31. 08. 2024
Mladá Boleslav - hrad (Muzeum Mladoboleslavska, příspěvková organizace)

Než se boleslavský hrad stal muzeem, byl výstavním palácem, ruinou i kasárnami. Jeho vojenské minulosti věnujeme letošní prázdninovou hledačku: budeme si hrát na vojáčky! Při hledačce, nebo možná lépe pochodovačce, se seznámíte s vojáčky, kteří náš hrad obývali. Každý pro vás bude mít připravený předmět, který pro něj byl každodenní a možná okoukaný, v dnešní době už ale většina lidí neví, kam ho zařadit. Poznáte ho správně? Pokud ano, vyluštíte naši tajenku a dostanete malou odměnu. Přijďte k nám na hrad a na pokladně se dozvíte všechny potřebné informace, abyste mohli začít pátrat a luštit. Vojáčky hledáme po celé prázdniny, tedy od 1. 7. do 31. 8. 2024.

Přečíst více

Historie podnikání a podniků na Boleslavsku

26. 06. 2024 - 31. 07. 2024
Mladá Boleslav - hrad (Muzeum Mladoboleslavska, příspěvková organizace)

Na červenec jsme připravili exteriérovou výstavu o historii podnikání na Boleslavsku. Najdete na ní doslova známé firmy z okolí. Jejich nejstarší dějiny sahají mnohdy do poloviny 17. století. Výstava mapuje jejich vývoj přibližně do poloviny 20. století a přináší také řadu historických fotografií. Výstavu Historie podnikání a podniků na Boleslavsku uvidíte v prostoru nad Parkovacím domem Militká u Staroměstského náměstí. Zahájíme ji 26. 6. 2024 a uvidíte ji až do konce července. 

Přečíst více

Zločin, trest a záhrobí

27. 06. 2024 - 08. 09. 2024
Mladá Boleslav - hrad (Muzeum Mladoboleslavska, příspěvková organizace)

Zločin, trest a záhrobí je podtitul druhé části cyklu výstav Na poslední cestě. Loni jsme se ve výstavním sále věnovali smrti a pohřbům v Pojizeří od pravěku až do 20. století. Letos přiblížíme temnou a ještě temnější historii našeho regionu. Vrátíme se pár století nazpět do časů lupičů, šejdířů, poběhlic, podvodníčků i vrahů a také těch, kdo jejich činy trestali – tedy katů a jejich pacholků. Prozradíme, zda měla Mladá Boleslav mučírnu, kdo a proč byl přivázán na pranýř a kudy se šlo na popraviště. Uvidíte popravčí meč, model šibenice, oprátku nebo skutečné mučící nástroje. A hlavně vám představíme záhadný smírčí kříž, teprve nedávno objevený za humny Mladé Boleslavi. Výstavu zahájíme 27. 6. v 17 hodin.  Cyklus výstav vytvořilo Muzeum Českého ráje v Turnově.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.