Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

IV. Napajedelský výtvarný salon

Muzeum Napajedla

03. 11. 2015 - 29. 11. 2015

IV. Napajedelský výtvarný salon a čtrnáct významných výtvarníků z Napajedel a blízkého okolí. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 22. 10. v 19 hodin a výstavu můžete navštívit do 29. 11. v běžné otevírací době muzea.

Idea vytvořit přehlídku výtvarných děl se zrodila v ZUŠ Rudolfa Firkušného u iniciátorů pana Emila Slámy a pana Josefa Součka. Záměrem tohoto projektu bylo seznámit veřejnost s žáky, výtvarníky či dosud neznámými talentovanými tvůrci a přiblížit výtvarné umění napajedelským občanům. Tak vznikl Napajedelský výtvarný salon. V říjnu 2015 se setkáváme v řadě již s IV. Napajedelským výtvarným salonem.

Výstava se snaží prezentovat aktuální formy umění často ve velice symbolistní poloze, ale i postoje, myšlenky, které jsou ztvárněny velkou škálou médií – od tradičních jako je malba, kresba, grafika, fotografie či socha až k inovacím salonu - knižní, typografické a audio-vizuální instalace. Vybráno bylo čtrnáct autorů z Napajedel a blízkého okolí, kteří jsou úzce spjati s tímto městem či Základní uměleckou školou.

Z pozice autorů do třiceti let se představí studenti z Akademie výtvarných umění v Praze Jiří Baštýř variace obrazů kresby a malby, Renata Cziroková se svou kresebnou sérií na téma Ufo na Valašsku, jenž zachycuje valašskou krajinu s možným výskytem neidentifikovaného létajícího předmětu. Z Uměleckoprůmyslové školy v Praze, Barbora Cekotovás interaktivním typografickým konceptem, tzv. Trhací abeceda, kdy se divák aktivně zapojuje do procesu díla. Ostravská univerzita v Ostravě – Renáta Vránová autorské knihy, Tomáš Hrdina v audio-vizuální instalace, prostřednictvím TV obrazovek přibližuje své hledání mezi abstrakcí a konkrétnem, absurditou a realitou, snem a přítomností. Dalšími autory jsou pedagogové výtvarného oboru na ZUŠ R. Firkušného Martina Liškovámalba a Emil Sláma, který se dostává do kategorie nad třicet let se svou sérií grafik Svatební košile podle námětů z knihy Kytice od K. J. Erbena. Hana Kalivodová – Němcová bývalá kantorka výtvarné výchovy na ŽUŠ a malba „Dítě a drak“.

Zajímavým a kreativním tvůrcem je Lubomír Kuča zvaný Deafmessanger, rodák z Napajedel, jenž ve své tvorbě využívá recyklované materiály, spreje a šablony. Pokračujeme k pedagogům ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti – Dagmar Jahodová cyklus asymetrie, Kamil Mikel, jež propůjčil svůj obraz „Osmicípá hvězda“ k propagaci Napajedelského výtvarného salonu. ManželéRadek Petříček a Kristýna Petříčková, kteří zastávají pedagogickou činnost na Univerzitě T. Bati ve Zlíně, a jejich tvorba si zakládá na řemesle a odkazu na tradici a folkloru. Posledním autorem je Alois Juřena, amatérský výtvarník z Napajedel, pověstný svou tvorbou klasického pojetí krajiny, jenž mimořádně vystaví portrétní malbu.

Kurátorkou výstavy je BcA. Renáta Vránová, výtvarnice, pedagožka.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.