Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Slavní tvůrci moderní architektury Zlínského kraje

Muzeum Napajedla

27. 04. 2017 - 21. 05. 2017

Výstava představí na více jak padesáti výstavních panelech bohaté dědictví moderní architektury 20. století ve městech a regionech města Zlína a dalších míst Zlínského kraje.

Výběr jmen tvůrců moderní architektury Zlínského kraje pro výstavu není náhodný. U vybraných tvůrců vzpomíná v loňském roce 2016 významná polokulatá, respektive kulatá životní výročí. Shodou okolností tato životní výročí utvořila pětici architektů, kteří patří k nejvýraznějším osobnostem moderní architektury Zlínského kraje i československé architektury 20. století.


František Lydie Gahura se narodil před 125 lety 10. října 1891 a je stěžejní osobností, která spojila podstatu svého tvůrčího života se Zlínem a Zlínským krajem. 
Jan Kotěra, narozený před 145 lety 18. 12. 1871 byl vůdčí osobnost moderní české architektury. Podíl Jana Kotěry na formování zlínského urbanismu od počátku roku 1915 představoval cenný příspěvek k hledání podoby moderního středoevropského města Zlína. 
Vladimír Karfík se narodil před 110 lety 26. října 1901. Pro společnost Baťa navrhl nejen řadu staveb ve Zlíně, na Zlínsku, ale i v zahraničí.
Miroslav Lorenc, narozený před 120 lety 9. června 1896, rodák z nedalekého Holešova se v roce 1930 se přestěhoval do Zlína, do domu tchána, pana Leopolda Batíka, významného zlínského občana a veřejného městského činitele. Ve Zlíně potom realizoval přes padesát staveb. 
Jiří Voženílek zemřel před 30 lety 4. listopadu 1986. K firmě Baťa nastoupil 20. dubna 1937. Ve Zlíně jsou nejvíce známy jeho tovární budovy č. 14 a 15, nejvýraznější je rozhodně budova Kolektivního domu ve Zlíně, kde se symbolicky tato výstava koná.

Z bohaté tvorby těchto vynikajících architektů na výstavě uvidíme nejen symbolickou „21“ Vladimíra Karfíka, zlínskou radnici nebo památník Tomáše Bati Františka Lydie Gahury, či první domy a regulační plán Jana Kotěry, Společenský dům v Otrokovicích, Lorencovy stavby v Napajedlích a Holešově, Voženílkův Kolektivní dům ve Zlíně, ale také kostel a kapli v Míškovicích a na Kudlově a mnohé další.

Výstavu připravil FOIBOS BOOKS s.r.o., ve spolupráci se statutárním městem Zlín, Zlínským krajem, městem Otrokovice, městem Napajedla, městem Holešov a obcí Míškovice u Holešova.

Slavnostní zahájení výstavy Slavní tvůrci moderní architektury Zlínského kraje
bude ve čtvrtek 27. 4. v 19 hodin ve výstavním sále Muzea Napajedla
Výstava je prodloužena do 21. 5. 2017

Výstava se koná pod záštitou starostky města Napajedla Ireny Brabcové.

Po skončení výstavy v Napajedlích, bude výstava putovat do Holešova a Míškovic a dalších míst.
V prosinci 2016 v Trmalově vile v Praze se výstava stala součástí XVI. Salonu Jana Kotěry, jehož žáky a spolupracovníky byli František Lydie Gahura a Miroslav Lorenc.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.