Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Zdeněk Řihák

Muzeum Napajedla

18. 02. 2016 - 13. 03. 2016

Výstava si klade za cíl zmapovat život významného architekta a rodáka z Napajedel Zdeňka Řiháka. Slavnostní vernisáž proběhne ve výstavním sále Muzea Napajedla 18. února v 19 hodin.

Řihákova tvorba zahrnovala především návrhy obchodních domů, hotelů, rekreačních středisek a urbanistická řešení částí měst. Jeho stavby můžeme nalézt nejen na území celé České republiky, ale také Slovenska, tehdejší Jugoslávie, Egypta nebo Ruska. Výstava se tohoto autora pokouší představit nejen jako umělce, ale také jako člověka. Výstava potrvá do 13. 3. 2016.

Jméno Ing. Arch. Zdeňka Řiháka je známo především díky stavbám jako hotel Continental v Brně, hotel Labská bouda v Krkonoších či hotel Panorama a Patria na Štrbském plese. Málo kdo však již ví, že je to také napajedelský rodák. Narodil se 10. srpna 1924 do rodiny Antonína a Marie Řihákových. Jeho otec byl učitelem a ředitelem škol v Napajedlích.

 Zdeněk Řihák studoval na škole umění ve Zlíně pod vedením Vincence Makovského, odkud pak dále pokračoval na Fakultě architektury a pozemního stavitelství Vysoké školy technické v Brně. Svou praxi získal jako asistent u u prof. Krejcara a prof. B. Rozehnala.

 V roce 1950 se stává vedoucím projekční kanceláře ve Státním projektovém ústavu – Potravinoprojekt, později se stává vedoucím projekční kanceláře Státním projektovém ústavu obchodu. V roce 1991 si pak otevírá vlastní projektovou kancelář, kdy se zaměřuje především na projektování rodinných domů. Zdeněk Řihák umírá 15. 8. 2006 v Brně.

Připravovaná výstava má nejen zmapovat jeho celoživotní dílo, ale také upozornit na jeho význam v rámci Napajedel, s kterými byl vždy úzce spjat.

 Výstavu připravily ve spolupráci s Muzeem Napajedla a Muzeem města Brna Kateřina Rašková a Markéta Schejbalová, ateliér Prostorová tvorba pod vedením Ing. Arch Michaela Klanga CSc., Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.