Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

ZÓNA - Černobyl 30 let poté - multimediální výstava

Muzeum Napajedla

14. 04. 2016 - 15. 05. 2016

Soubor černobílých snímků fotografa MF Dnes Luďka Ovesného. Součástí výstavy je produkce souboru skladeb „Pripyat CD – The Zone of Chernobyl“ Elišky Cílkové. Autorka hudbu komponovala ze zvuků zapomenutých klavírů v černobylské zóně.

V noci dne 26. 4. 1986 v 1 hodinu, 23 minut a 58 sekund tamního času, vybuchl 4. blok jaderné elektrárny v Černobylu. Desítky tun oxidu uraničitého v podobě radioaktivního mraku byly rozptýleny po rozsáhlém území západní částí Sovětského svazu, dnešní Ukrajiny, Východní Evropy a Skandinávie, přičemž největší množství radioaktivního spadu – 60 %, zasáhlo území dnešního Běloruska. Pripjať – „město duchů“, již tři desítky let milosrdně pohlcuje divoká příroda. Ta, navzdory bezohledným zásahům člověka, opětovně opanovává prostor a vrací život v plné rozmanitosti do míst, které člověk sám sobě učinil neobyvatelným.

 

LUDĚK OVESNÝ /13. 8. 1985, Gottwaldov-Zlín/ působí jako fotoreportér ve zlínské redakci deníku Mladá fronta DNES. Věnuje se převážně reportážní a dokumentární fotografii.

 

ELIŠKA CÍLKOVÁ /24. 3. 1987, Praha/ je skladatelka vážné hudby, zaměřující se ve svých kompozicích na práci s rytmem a texturou. Pripyat CD – The Zone of Chernobyl představuje unikátní hudební kompilaci, jejímž konceptem bylo nalezení a nahrání opuštěných a zapomenutých klavírů, které zůstaly stát v radioaktivní černobylské zóně.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.