Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Výstava Králové Majáles aneb Studentské slavnosti v Československu 1954 - 1990

Muzeum paměti XX. století

30. 04. 2022 - 27. 07. 2022

Exteriérová výstava v parku na Kampě mapující historii majálesů.

 

Více trávy pro vedoucí krávy!

Vidím město rudé, ale velmi chudé!

Ať žije sovětský svaz, ale za své.

Mlčeti zlato, mluviti průser!

To byly některé ze skandovaných hesel na majálesu v roce 1966.

Muzeum paměti XX. století společně s Museem Kampa – Nadací Jana a Medy Mládkových připravilo exteriérovou výstavu nazvanou Králové Majálesů s podtitulem Studentské slavnosti v Československu 1945 – 1990. Výstava bude zahájena v pátek 29. dubna v 19 hodin v parku Kampa mezi budovou Musea Kampa a Werichovou vilou a potrvá až do 27. července 2022. Jejím hlavním tématem je majálesová tradice a její proměny se zaměřením na období po druhé světové válce. Výstava Králové majálesů prostřednictvím řady dosud nepublikovaných fotografií a dokumentů mapuje mimo jiné, jak studentské slavnosti odrážely povahu a proměny politických poměrů, nálady ve společnosti a také míru sebevědomí studentského hnutí, které sehrálo důležitou roli v mnoha přelomových okamžicích naší země.

Výstava podrobně připomíná i nejznámější majálesovou slavnost v Praze. Uskutečnila se v roce 1965, kdy byl králem zvolen americký básník a představitel beatnického hnutí Allen Ginsberg. Slavnost byla tehdy povolena ve snaze dostat pod kontrolu opakované výtržnosti a protirežimní vystoupení, které se konaly od počátku 60. let u pomníku Karla Hynka Máchy na Petříně. Ačkoliv na přípravu majálesové slavnosti 1. května 1965 dohlížely stranické orgány, měla velmi svobodomyslnou atmosféru.

Výstavu doprovodí tři akce pro veřejnost: dne 1. května 2022 se od 16:00 uskuteční historická procházka z parku Kampa k soše Karla Hynka Máchy na Petřín. Účastníci si budou moci poslechnout ukázky z dobových textů vztahujících se k petřínským srazům mládeže v 60. letech a zazpívat písně Karla Kryla. Dne 9. května 2022 od 18 hodin se ve Werichově vile bude konat debata věnovaná básníku Allenu Ginsbergovi a 13. června 2022 tamtéž diskuse o fenoménu prvních „mániček“ v komunistickém Československu. Pro střední i základní školy organizátoři připravili jednak komentované prohlídky a dále pracovní listy na projektové hodiny českého jazyka a dějepisu, které jsou společně s informacemi pro pedagogy k dispozici ke stažení ZDE.

 


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.