Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Akce Neptun

Muzeum Policie ČR

Prodloužená výstava, věnovaná patrně největší provokační akci StB.

     Když byly počátkem července 1964 objeveny v Čertově a Černém jezeře na Šumavě trhaviny a „bedny vojenského typu“, vzbudila zpráva značnou pozornost. O události informoval všechen tehdejší tisk. Vzápětí se potvrdilo, že nález  v Černém jezeře obsahuje neznámé nacistické dokumenty. V komunistickém Československu a tehdejší Evropě způsobila zpráva pozdvižení. Senzační nález tajných materiálů Hlavního říšského bezpečnostního úřadu v Berlíně vyvolal velký zájem domácích i zahraničních médií.

     Celá událost vyvrcholila 15. září 1964 ostře sledovanou tiskovou konferencí ministra vnitra ČSSR Lubomíra Štrougala. Svět se dozvěděl, že byly objeveny „mnohé závažné písemnosti nacistických bezpečnostních složek“. Na dně jezera se měly také nacházet „citlivé seznamy“ agentů a konfidentů gestapa ze západní Evropy a ČSSR. Československo tak mělo mít nové důkazy, že NSR je plná bývalých přisluhovačů nacistické třetí říše. Nikdo tehdy netušil, že celý senzační nález byl pečlivě připraveným obrovským podvodem StB a cílenou provokací proti Spolkové republice Německo a Rakousku.  Akce dostala jméno  NEPTUN.

     Expozice výstavy AKCE NEPTUN – ČERNÉ JEZERO je vzrušujícím svědectvím o tom, jaké mocenské a politické hry s mezinárodním přesahem mohla v tehdejším Československu zrežírovat Státní bezpečnost. Materiály včetně fotografií pocházejí z fondů, uložených v Archivu bezpečnostních složek.

 

Výstavu připravil publicista Zdeněk Roučka ve spolupráci s Muzeem Šumavy v Sušici,  Muzeem policie ČR a Českou televizí.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.