Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Betlémy regionálních tvůrců

Zámek Vsetín (Muzeum regionu Valašsko, p.o.)

29. 11. 2015 - 10. 01. 2016

Betlémy bývaly až do počátku 20. století výsadním objektem Vánoc, V průběhu minulého století postupně betlémy nahradily vánoční stromky, poslední dobou však jestličky jako zobrazení výjevu narození Ježíše Krista opět nabírají na popularitě.

Na výstavě bude prezentováno 45 betlémů od 25 autorů. Betlémy jsou ručně vyrobeny z různých materiálů (seno, pedig, včelí vosk, keramika, kůže, perník, mýdlo, vlna, kukuřičné šustí, papír, textilie, sádra, křišťálová pryskyřice, fimo, smalt, TwistArt, drátky a korálky) a rozmanitými technikami (ať už tradičnějšími např. paličkováním, háčkováním, vyšíváním či mozaikou, tak novějšími a méně známými - nitěnou grafikou, patchworkem bez jehly, pyrografií nebo scrapbookingem).

Iniciátorkou výstavy je autorka celkem 12 vystavovaných betlémů Radka Křivová, která se ručním pracím věnovala na mateřské dovolené. Ta oslovila své kamarády a známé, které nadchla pro myšlenku prezentace svých výtvorů na společné výstavě. Dalšími autory betlémů jsou: Pavla Adamcová, Hana Demelová, Eva Eliášová, Jaromír Galetka, Lenka Hnátková, Věra Hřavová, Jana Hyžáková, Marie Hyžáková, Monika Jelínková, Vlasta Jochcová, Anna Kovářová, Markéta Křivová, Lenka Kučerová, Michaela Luttyová, Kristýna Machalcová, Hana Mladá, Jitka Ostřanská, Eva Rohlenová, Dagmar Schaedlbauerová, Radmila Skopalová Mikačová, Alena Štefková, Žofie Veselá, Anna Závodná, Vítězslav Závodný.

K výstavě bude vydána i stejnojmenná malá publikace s fotografiemi všech vystavených betlémů a popisem použitých technologií.

Slavnostní otevření výstavy proběhne na vsetínském zámku za doprovodu cimbálové muziky Malý Vsacánek o první adventní neděli 29. listopadu 2015 v 15 hodin.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.