Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Zámecký masopust

Zámek Vsetín (Muzeum regionu Valašsko, p.o.)

Pro malé i velké návštěvníky vsetínského muzea je připraven 1. ročník Zámeckého masopustu. Cílem akce je seznámit návštěvníky s tradiční podobou masopustu na Valašsku a oživit tento na Vsetíně již dávno zapomenutý zvyk.

Masopust je obdobím bujarého veselí, zábav a hojnosti jídla a pití. Celkově zahrnuje dobu od Tří králů po Popeleční středu, jíž začíná dlouhý předvelikonoční půst. Nejvíce zvyků a obyčejů je soustředěno do jeho posledních dní, které jsou na Valašsku nejčastěji nazývány fašanky či končiny.

Zámecký masopust začne nejznámějším masopustním zvykem – obchůzkou maskovaných postav, a to v podání národopisného souboru Brněnský Valášek. K vidění budou novější i tradiční fašankové masky – medvěd, pohřebenář, ženich s nevěstou a mnohé další. Návštěvníci, kteří přijdou ve vlastních maskách, se budou moci zapojit do soutěže O nejlepší masku. Ti, kteří masku nemají, si ji budou moci vyrobit v masopustní dílně.

Po obchůzce, která proběhne opakovaně ve 14 a v 15 hodin, bude vždy následovat maškarní bál, k tanci zahraje Muzika Brněnského Valášku. A pokud neumíte tancovat, nezoufejte, i tomu se na našem masopustu budete moci naučit, a to od členů souboru Hafera.

Koho nebaví tanec, ten se může vyřádit v masopustní herně při aktivitách jako je „Hod koblihou do tlamy medvěda“ nebo „Žonglování s jitrnicemi“.

Protože masopust býval dobou hojnosti jídla, s čímž souviselo pořádání zabíjaček, budou tu kromě frgálů a jiných regionálních potravin k dostání izabíjačkové speciality od mořkovského řezníka Tomáše Machače.

Dalším tradičním masopustním pokrmem jsou koblihy – ty se budou před zraky návštěvníků netradičně péct a schopné hospodyňky se s vlastními výtvory mohou dokonce zúčastnit Soutěže O nejvykutálenější koblížek.

Masopust je v mnoha obcích Valašska stále živým obyčejem, a tak budou návštěvníci moci zhlédnout průběh fašanků na Hornolidečsku tak, jak jsou zachyceny v muzejních dokumentárních filmech o masopustu.

Masopustní veselí i zámecký masopust symbolicky ukončí scénkapochovávání basy v podání členů Brněnského Valášku, která začne v 16:30.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.