Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Žena tří staletí

Zámek a park v Lešné u Valašského Meziříčí (Muzeum regionu Valašsko)

15. 03. 2016 - 31. 08. 2016

Výstava historických hodin konaná u příležitosti výročí slavné spisovatelky moravského původu Marie Ebner-Eschenbach.

Marie Ebner-Eschenbach (1830-1916) je u nás známá díky svým aforismům. Kromě psaní měla ještě další nevšední koníček - vytvořila rozsáhlou sbírku kapesních a kuriózních hodinek, dnes ve sbírkách vídeňského Muzea hodin. Na výstavě budou k vidění hodiny a hodinky ze sbírek Muzea regionu Valašsko, exempláře zapůjčené ze sbírek Vlastivědného muzea Olomouc a také původní hodinový stroj přímo ze štítu zámku Lešná. Část výstavy bude rekonstrukcí pracovny Marie Ebner-Eschenbach.

Dcera Františka Dubského a Marie von Vockel narozená ve Zdislavicích je se zámkem v Lešné spojena skrze svou sestru Friederiku, která se provdala za majitele Lešné. Marie měla ke své jediné vlastní sestře velmi blízký vztah a často ji na Moravě navštěvovala. Ve zdejší přírodě nacházela inspiraci pro svou literární činnost.

Za svou povídkovou a románovou tvorbu získala Marie Ebner-Eschenbach řadu uznání. Císař František Josef II. jí roku 1899 jako jediné ženě předal Čestný kříž za umění a vědu, stala se členkou Goethovy společnosti, roku 1900 jí byl udělen na vídeňské univerzitě jako první ženě čestný doktorát z filosofie. Stýkala se s řadou světových umělců a vědců své doby.

Do oslav výročí Marie Ebner-Eschenbach se kromě Muzea regionu Valašsko zapojí řada našich i zahraničních institucí a měst - Rakouské velvyslanectví, Ministerstvo kultury ČR, Národní památkový ústav, Moravské zemské muzeum, Masarykova univerzita, Vídeňská univerzita, zámek Lysice, zámek Kroměříž, klášter Znojmo.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.