Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Barevný svět

Zámek Kinských Valašské Meziříčí (Muzeum regionu Valašsko)

29. 09. 2016 - 08. 01. 2017

Zveme vás na výstavu, kde můžete objevovat kouzlo barev jak v přírodě i v lidské společnosti.

Výstava Barevný svět pohlíží na barvu očima fyzika, ekologa, umělce i historika. Prostřednictvím interaktivních prvků zjistíte, proč je nebe modré a list zelený, jak barvy souvisejí se světlem nebo jak vidí svět kolem sebe různá zvířata. Vesvětelné laboratoři můžete vybrané barvy nechat zmizet, nebo naopak zviditelnit. Na živých exponátech z muzejních sbírek objevíte, jak barev využívají živočichové a rostliny v přírodě.

Barva však hraje důležitou roli i v umění, řemesle a technice. Z čeho se malířské barvy vyrábí a jak se využívaly přírodniny k barvení textilu? Naoriginálních obrazech barokních i moderních autorů odhalíte malířské finesy: skutečný umělec je totiž i barevným psychologem. Barevnou magii pak sami na sobě můžete vyzkoušet v barevné herně. Převod zvukových vln na barvu si na závěr vyzkoušíte na světelném pianu.

Výstava svým záběrem zahrnuje učivo fyziky, přírodovědy, biologie a výtvarné výchovy pro základní školy. Pokud se na výstavu chystáte s dětmi, máme pro vás připravený přírodovědný program Barevný svět přírody a společenskovědní program Barevný svět umění. Pro skutečně autentický zážitek pak můžete navštívit specializované programy, v nichž si vyzkoušíte práci s barvami, odhalíte záhadu barevných proměn v přírodě nebo se naučíte malovat světlem. V pondělí 3. 10. 2016 se bude konat výtvarná dílna Barevný svět – malířova paleta.

Interaktivní výstava vychází z výukového projektu Muzea regionu Valašsko, který získal zvláštní cenu v národní soutěži Gloria Musealis 2015.

Vernisáž výstavy proběhne spolu s vernisáží výstavy Bohumíra Jaroňka ve čtvrtek 29. září v 17:00 hodin v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí, za hudebního doprovodu Antonína, Magdaleny a Bohumíra Kratochvílových.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.