Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Bohumír Jaroněk – Valašský impresionista

Zámek Kinských Valašské Meziříčí (Muzeum regionu Valašsko)

29. 09. 2016 - 20. 11. 2016

Jméno Bohumíra Jaroňka je spojeno se založením největšího skanzenu v českých zemích, který v Rožnově pod Radhoštěm uchovává a propaguje valašskou lidovou kulturu.

Bohumír Jaroněk byl však i skvělým výtvarníkem, který ve svých krajinách dokázal zachytit světlo a barevnou atmosféru okamžiku. Jako zapálený vlastenec se věnoval i propagaci a uchovávání lidové kultury, jejíž motivy později vkomponovával do svých akvarelů i barevných dřevorytů a maleb. Byl společensky velmi aktivní, což dokládá i jeho členství v několika výtvarných spolcích, např. v moderním výtvarném sdružení Hagebund ve Vídni a či pozice zakládajícího člena Sdružení výtvarných umělců moravských.

Bohumír Jaroněk získal své výtvarné vzdělání v odborné škole pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí, poté pracoval jako výtvarný dekoratér v Budapešti, akvarelista v Káhiře a hodně cestoval. Po návratu z cest bydlel s rodinou ve Valašském Meziříčí a od roku 1909 se spolu se svými sourozenci Julií a Aloisem usadil v Rožnově pod Radhoštěm, kde vedli uměleckou dílnu.

Jaroňkovo výtvarné dílo se váže především k zachycení krajiny, v 90. letech 19. století dominují akvarely s motivy z Egypta a Jaroňkových asijských cest, od počátku nového století pak motivy z Valašska a okolí, které jsou nejznámější z jeho barevných dřevorytů.

Výstava přiblíží všechny polohy Jaroňkovy tvorby, včetně ukázek exotických "úlovků" z cest pro sbírky tehdejší meziříčské muzejní společnosti. S technikou tisku barevného dřevorytu se pak mohou především děti blíže seznámit v rámci Jaroňkovy grafické dílny, která proběhne 6. října.

Výstava pořádaná ku příležitosti 150 let od narození Bohumíra Jaroňka bude probíhat na dvou místech současně: v zámku Kinských a v Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 29. září v 17:00 hodin v zámku Kinských a její pokračování v zámku Žerotínů je v den vernisáže otevřeno až do 20:00 hodin.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.