Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Jožka Baruch – Valašsko navždy

Zámek Kinských Valašské Meziříčí (Muzeum regionu Valašsko)

02. 06. 2016 - 18. 09. 2016

Výrazné kontury kreslené pevnou rukou, graficky členěná plocha a stylizovaná kresba využívající i lidových motivů. Takové je dílo Jožky Barucha, které se rozvinulo především v tvorbě grafické, v ilustracích, kresbách i řezbách.

Letos je tomu přesně padesát let, co se Jožka Baruch navždy vrátil do míst, kde vyrůstal, a které ho celý život inspirovalo v jeho výtvarné tvorbě.

Baruchův výtvarný projev připomíná dřevořezbu, a právě s ní je spjato jeho první výtvarné vzdělání. Učil se nejprve u krásenského řezbáře F. Brumovského a pak ornamentálnímu a figurálnímu řezbářství na C. k. odborné škole pro spracování dřeva ve Valašském Meziříčí. Jeho studium na Uměleckoprůmyslové škole v Praze přerušila válka, a tak školu dokončil až v roce 1921 v ateliéru Františka Kysely. Ornamentálnímu projevu F. Kysely je pak blízká i Baruchova výtvarná stylizace, která rozvíjela výtvarnou i ideovou formu tehdy kulminujícího tzv. národního stylu.

Komorní výstava v přízemí zámku Kinských nabídne průřez Baruchovou rozsáhlou grafickou a ilustrátorskou tvorbou, nebudou chybět i jeho bibliofilie a sběratelsky oblíbená ex libris. Mezi převážně dvourozměrnými díly najdou své místo i dřevěné hračky a dekorativní předměty malované jeho rukou. Těmi se pak můžou inspirovat všichni ti, kteří přijmou pozvání do Baruchovy hračkářské a grafické dílny, která bude připravena, především pro děti, první dva dny výstavy. O možnost využít inspirace Baruchovým dílem tvůrčím způsobem však nepřijdou ani ti, kdo výstavu navštíví později – přímo ve výstavě bude i (typo)grafický koutek.

Vernisáž výstavy formou vzpomínkového večera proběhne ve čtvrtek 2. června v 17:00 hodin za účasti rodiny autora, úvodní slovo pronese PhDr. Alena Podzemná.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.