Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Ocelová křídla nad Valašskem

Zámek Kinských Valašské Meziříčí (Muzeum regionu Valašsko)

04. 02. 2016 - 22. 05. 2016

Druhá světová válka, jako největší konflikt v dějinách lidstva, stále fascinuje velké množství lidí. Jednou z nejzajímavějších kapitol, minimálně z technického hlediska, jsou dobová letadla a jejich svět.

Právě vzdušné konflikty přibližuje výstava Ocelová křídla nad Valašskem, která se zaměřuje na dějiny letecké války přímo v našem regionu.

S dobitím jižní Itálie se Spojencům naskytla možnost napadnout říšské benzínové rafinerie v Horním Slezsku. Po dobu pěti měsíců startovaly americké bombardéry prakticky každý třetí den v skupinách čítajících i několik stovek, aby svrhli svůj smrtonosný náklad na slezský Odertal či Blechhammer. Nejkratší cesta vedla přes Moravu, která však sama byla lákavým cílem, což záhy pocítilo vícero moravských měst, zejména Ostrava, Brno, Přerov a Zlín. Při německých pokusech zastavit tyto nálety bylo zničeno množství letadel na obou stranách a jejich vraky dodnes leží rozsety po celé Moravě. Několik jich nalezneme i na Valašsku, které také leželo v leteckém koridoru do Slezska.

S posunem východní fronty střídají nad Valašskem Američany letadla s rudou hvězdou a červeno-žluto-modrým kruhem. Druhé jmenované letouny – stroje Rumunského královského letectva bombardovaly Valašské Meziříčí v dubnu 1945. Boje v regionu pokračovaly až do konce války. Poslední doložený sestřel v okolí podnikla německá protiletadlová obrana u Bělotína 5. 5. 1945.

Výstava představí originální fragmenty vraků letadel, které byly zničeny nad Valašskem nebo v jeho blízkém okolí. K videní bude např. motor ze sovětského bombardéru Petljakov Pe-2, plechy z německých stíhaček nebo střeliště z amerického bombardéru Boeing B-17. Tyto skutečné nálezy doplní technické náčrty a plastikové modely letadel i techniky protivzdušné obrany, které se účastnily bojů v regionu. Vystavena bude i řada drobností z výstroje a soukromých předmětů pilotů, mimo jiné i uniforma jednoho z hrdinů Ostravské operace A. Droppu. K vidění bude také dobový tisk a fotografie. Výstavu oživí zvuky motorů, bombardování, výstražných sirén, ale i hlasy pamětníků.

Návštěvníci budou mít možnost navštívit interiér protileteckého bunkru, vyzkoušet si hlídku v hlásce s funkčním dobovým telefonem, zalétat si s papírovými modely na muzejním letišti nebo uchopit do ruky knipl a vydat se vstříc nepřátelským stíhačům. Nejlepší letci budou po skončení výstavy odměněni.

Výstava bude slavnostně zahájená 4. 2. 2016 v 17:00 hodin v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí vernisáží s občerstvením. Komentovanou prohlídkou Vás provedou letečtí odborníci v dobových uniformách.

K výstavě je připravený lektorský program pro školy Báječné létající stroje, soutěž a tematické akce jako například procházka „Kam padaly bomby“ konaná v den výročí náletu na Valašské Meziříčí.

Výstava je realizována ve spolupráci s:
Klub přátel Suchdolu nad Odrou – vojenská sekce
Slezské zemské muzeum, p. o
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o.
Muzeum Novojičínska, p. o.
Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, p. o.
Modeláři Kelč
Valašský letecký klub
J. Rozkopal


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.