Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Řemeslné dopoledne – Tradiční zpracování dřeva

Zámek Kinských Valašské Meziříčí (Muzeum regionu Valašsko)

Navštivte druhé Řemeslné dopoledne, které se uskuteční 19. 11. 2015 v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.

Po Devateru kvítí, programu, na kterém jste se dozvěděli, jakou roli zaujímaly v životě našich předků nejrůznější bylinky, se nyní zaměříme na jinou přírodní surovinu, a sice dřevo. Právě jeho zpracování přinášelo alespoň nuznou obživu chudému Valašsku, kde jiných surovinových zdrojů zkrátka nebylo. Dřevo provázelo Valacha pomyslně od kolébky po rakev – ze dřeva se stavělo, ze dřeva se pálilo uhlí v milířích pro ostravské vysoké pece, dřevo se plavilo po řekách blíže k městům, kde se jím topilo ve sklářských hutích nebo odkud se v podobě železničních pražců rozebíhalo do všech koutů a zpřístupnilo tak dosud chudý kraj světu.

Zapomenout však nesmíme ani na naše nejmenší – těm sice byla na rozdíl od současnosti věnována pramalá pozornost, neboť rodiče se soustředili na zajištění obživy a na nějaké hry a zábavu moc času nezbývalo. Ale i tak bylo nutné děti zabavit, to aby nerostly jako to pověstné dříví v lese! Hraček a jiných moderních výdobytků však nebylo, a tak přišla na řadu tvořivá práce lidských rukou. Pro mrňouse vyráběli hračky rodiče, ty větší děti si však jednoduchou hračku zvládly vyrobit i samy. Nevěříte? Přijďte se přesvědčit a dřevěné hračky si také zkusit vyrobit. Ve spolupráci s pedagogy a studenty valašskomeziříčské Střední průmyslové školy stavební se pod vašima rukama zrodí dřevěný sobík v kožíšku či dřevěný panáček, skoro právě takový, s jakým si mohli hrát naši pradědečkové. Další inspiraci pak nabízí samozřejmě i výstava Život plný námahy, ke které je řemeslný den připraven.

• termín: 19. 11. 2015, 8:00–14:00 hodin. Po předchozí telefonické domluvě možno i v jiném termínu!

• místo konání: Muzeum regionu Valašsko, zámek Kinských Valašské Meziříčí

• délka lektorského programu: 60´

• program je vhodný pro žáky MŠ, ZŠ a SŠ jako doplnění společenskovědních a přírodovědných a předmětů

• program je přizpůsoben věku návštěvníků, navazuje na RVP, podporuje rozvoj klíčových kompetencí a naplnění průřezových témat

• program objednávejte na: 571 611 764, zamek.kinskych@muzeumvalassko.cz

Vstupné pro školní kolektivy: žák MŠ/15 Kč; ZŠ/20 Kč; SŠ/20 Kč; pedagogický doprovod zdarma


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.