Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Podívejte se na digitalizované sbírky muzea

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Ohodnoťte muzeum

Muzeum sídlí v prostorách strakonického hradu. Nabízíme jedinečnou expozici dud a dudáctví, loutek, historie textilní výroby, zbraní a motocyklů značky ČZ a v neposlední řadě i expozici věnovanou Suverénnímu řádu maltézských rytířů.


3,3
Celkový dojem z muzea

Muzeum založené roku 1894 sídlí v prostorách strakonického hradu, národní kulturní památky.

Muzeum po náročné rekonstrukci otevřelo nové a zcela unikátní expozice, které představují pět hlavních oblastí typických pro město Strakonice.

Prohlédnout si tak můžete jedinečnou expozici dud a dudáctví. Ve Strakonicích působí řada dudáků a dudáckých muzik. Dudy se vyučují na místní hudební škole a ve městě se koná i věhlasný mezinárodní dudácký festival, kam se sjíždí muzikanti z celého světa. Dále expozici loutek nebo expozici historie textilní výroby. Každý jistě zná tradiční pokrývku hlavy zvanou „fez.“ Zajímavá je také expozice zbraní a motocyklů světoznámé značky ČZ. Těšit se můžete například na předválečný motocykl ČZ 500 či závodní motocykl ČZ 125 z roku 1957. A v neposlední řadě nabízíme i unikátní, v rámci střední Evropy jedinečnou, expozici věnovanou Suverénnímu řádu maltézských rytířů, který ve Strakonicích působil téměř 700 let. Čekají na vás modely lodí galera a karaka, interiér válečné lodi karaka a interiér sanitního vlaku, zmenšenina husitského vozu a mnoho dalšího.

Vše je doplněno o nejrůznější interaktivity. Na dotykových obrazovkách si můžete zahrát puzzle či pexeso, poskládat opravdové dudy a zahrát na ně, pustit audio a video nahrávky dudáckých skupin či hranou pohádku v loutkovém divadle. Pohrát si v replice saracénského stanu. Převléci se za rytíře, potěžkat si repliku rukavic a meče, přidat plyn na vystavených motorkách a posadit se na model závodní motorky.

Otevřené jsou opět i krásné prostory kapitulní síně a ambitu s restaurovanými nástěnnými malbami či vyhlídková věž Rumpál.

Otevírací doba: 1. 3. – 22. 12. / úterý – neděle / 9:00 – 17:00 h

Muzeum dále spravuje i mimořádnou národní kulturní památku a to Vodní mlýn v Hoslovicích s funkčním mlecím zařízením a etnografickou expozicí Ze života šumavského Podlesí. V areálu jsou sociální zařízení, občerstvení a informační centrum s prodejem suvenýrů

Nabízíme:
• speciální nabídka školních výletů
• zázemí pro návštěvníky a služby informačního centra ve vodním mlýně
• rodinné vstupné

Poslední návštěvníci budou vpuštěni do areálu 60 minut před koncem návštěvní doby.

Pohyb návštěvníků v areálu se řídí návštěvním řádem.

Zaměření: vlastivědné

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky
Žádná aktualita

Kontakty

Adresa:

Muzeum středního Pootaví Strakonice
Zámek 1, Strakonice
386 01 Strakonice
GPS: 49.258438717348, 13.902297367915

Telefon:

+420380422608

Oficiální stránky muzea:

http://www.muzeum-st.cz/


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
3,7
Lidé v muzeu
3,2
Služby návštěvníkům
3,0
Doprovodné akce
2,5
Zobrazit všechna hodnocení muzea (6)
3,3
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.