Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Dvoudenní akce k poctě československých letců a vzniku republiky

Muzeum Nové Strašecí (Muzeum T. G. M. Rakovník)

12. 05. 2022 - 13. 05. 2022

Jednodenní výstava zakončená přednáškou k poctě prvorepublikových letců.

Ve spolupráci s novostrašeckou knihovnou a PhDr. Danielem Švecem pořádá Muzeum Nové Strašecí dvoudenní akci k poctě československých letců a vzniku republiky.
Ve čtvrtek 12. května 2022 od 17 hodin se v Městské knihovně uskuteční unikátní přednáška o československých letcích RAF.
Následně v pátek 13. května 2022 proběhne v Muzeu Nové Strašecí od 8 do 16 hodin jednodenní výstava k poctě prvorepublikových letců. Po celou tuto dobu bude osobně provázet výstavou její autor – PhDr. Daniel Švec. K vidění budou věci denní potřeby, různé uniformy, části výstroje, četné dokumenty, modely letadel zasvěcené konkrétním letcům. Vyzdvižena budou soutěžní klání 30. let, zejména pak IV. mezinárodní den v Curychu.
Celá akce bude zakončena přednáškou o vzniku republiky, která proběhne v prostorách muzea v pátek 13. května 2022 od 17 hodin.
Přednáška zavede posluchače ke kořenům vzniku republiky. Kde vznikala, kdo za jejím vznikem stál. Kde se vzala myšlenka spojení Čechů a Slováků. Zmíněn bude vztah našich zemí k vládnoucímu rodu Habsburků za staletí jejich nadvlády. Zapomenuty nezůstanou ani osudy našich vojáků, kteří bojovali na významných bojištích I. světové války a které dnes nazýváme československé legie. V samém závěru budou připomenuta první léta nové republiky, těžkosti poválečných let, boje o hranice a mnoho dalšího.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.