Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Přednáška Klubu cesty za poznáním

Muzeum Nové Strašecí (Muzeum T. G. M. Rakovník)

přednáška Klubu cesty za poznáním z cyklu Přítomnost a budoucnost světa

Muzeum Nové Strašecí a Klub cesty za poznáním vás srdečně zvou na přednášku s názvem Vzácná místa krajiny a možnosti ochrany, která se uskuteční v úterý 15. března 2022 od 17 hodin.

Jak vypadají vzácná místa naší krajiny? Myslíte, že rozeznáte ekologicky cenné biotopy od těch běžných? Jaké druhy takové biotopy hostí a proč je potřeba je chránit? Co může pro ochranu přírody udělat každý z nás, aniž by opustil teplo domova? Na tyto otázky vám odpoví Ing. Kateřina Lagner Zímová, krajinná ekoložka. Vlastní dotazy a podněty do diskuse jsou vítány.

 

Člověk a krajina

...Naši předkové dokázali krajinu přeměnit a formovat nejen pro zisk a pouhé vytěžení jejího bohatství, ale i proto, že ji chtěli mít užitečnou a zároveň krásnou pro potěchu ducha i těla. A že to šlo….Zakládali pole, lesy, lesoparky, zahrady, obory, aleje, ovocné sady, rybníky, budovali stavby sloužící lidské činnosti a pohodlí, a přesto ve většině případů zdobící krajinu, jejíž se staly součástí, či dokonce dominantami. Často pracovali pro své potomky s vědomím, že mnohdy neuvidí své dílo dokončené, a přesto v ně věřili. Krajinu u nás obecně lze tedy považovat za důležité dílo lidské kultury.

(autorka Bohdana Fabiánová)   

 

Stále je tu řada otázek:

1/ Jak se stará Česká republika o uspořádání krajiny a všech funkcí, aniž by docházelo ke znehodnocení některých jejích částí ?

2/ Je plánování uspořádání krajiny pomocí územních plánů a její ochrany opravdovým zájmem celé společnosti ?

3/ Má zájem široká veřejnost zapojit se do péče a ochrany krajiny, nebo jí vyhovuje pasivita ?

4/ Odpovídají zákonné procesy o krajině skutečnému zájmu o rozvoj a ochranu přírodního dědictví v ČR ?

5/ Mají dostatečnou podporu veřejnosti ekologické aktivity a spolky pro ochranu přírody, krajiny ?


 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Panenky nestárnou

28. 04. 2022 - 19. 06. 2022
Muzeum Nové Strašecí (Muzeum T. G. M. Rakovník)

Výstava starožitných panenek, jejich doplňků, kočárků, ale i třeba starých medvídků. Od 28. dubna 2022 se mohou všichni příznivci starožitných panenek, jejich doplňků, kočárků, ale třeba i starých medvídků těšit na novou výstavu s názvem Panenky nestárnou. Kdo by neměl rád panenky! Skoro každá holčička a možná i leckterý chlapec si s nimi dovedli hrát celé dlouhé hodiny. A i když už jsou z dívek ženy a z malých kluků muži, téměř každého z nich určitě potěší pohled na hračky z jejich dětství. K vidění budou jak panenky historické, tak i retro ze soukromé sbírky Veroniky Janurové a Heleny Požárkové Duškové. Zastoupeny budou jak panenky a miminka československé, tak i evropské - italské, německé či francouzské. Chybět samozřejmě nebudou ani doplňky k panenkám, oblečky, nábytek, rovněž i kolíbky, postýlky a kočárky. Milovníci plyšových hraček jistě ocení staré medvídky. Nebude chybět ani sbírka hraček z národního podniku Hamiro, a to jak panenky, tak i plyšové hračky. Těšíme se na vaši návštěvu  

Přečíst více

Jarní celodenní výlet na Podblanicko


Muzeum Nové Strašecí (Muzeum T. G. M. Rakovník)

Návštěva Podblanického muzea v Benešově (historie města, kraje a zámku Konopiště, prohlídka města), Muzeum Podblanicka, zámek ve Vlašimi (vývoj krajinářského parku ve Vlašimi, zrcadlo minulosti, rod Auerspergů ve Vlašimi), zámek Růžkovy Lhotice. Muzeum Nové Strašecí a Klub cesty za poznáním pořádá Jarní celodenní výlet na Podblanicko Termín: sobota 18. června 2022 Program: návštěva Podblanického muzea v Benešově (historie města, kraje a zámku Konopiště, prohlídka města), Muzeum Podblanicka, zámek ve Vlašimi (vývoj krajinářského parku ve Vlašimi, zrcadlo minulosti, rod Auerspergů ve Vlašimi), zámek Růžkovy Lhotice (Kraj tónů, Podblanicko v dějinách hudby). Občerstvení: společný oběd zajištěný v restauraci Vorlina ve Vlašimi (není zahrnuto v ceně zájezdu). Cena zájezdu včetně dopravy a vstupného: plné 445,- Kč, senioři 405,- Kč, děti 380,- Kč. Aby se cena zájezdu mohla dodržet, je třeba obsadit nejméně 35 míst. Z tohoto důvodu je třeba se co nejdříve přihlásit v pokladně muzea, kde bude probíhat výběr poplatku ve dnech 8. a 15. června 2022. Sraz v ulici Palackého, odjezd v 7.30 hodin, návrat kolem 19 hodiny.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.