Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Retrovýstava Jak jsme jezdili na dovolenou

Muzeum Nové Strašecí (Muzeum T. G. M. Rakovník)

23. 06. 2016 - 28. 08. 2016

Výstava Jak jsme trávili dovolenou, retropohled do let sedmdesátých

Jak jsme jezdili na dovolenou – retrovýstava ve stylu 70. let 20. století Na přelomu roku 2014-2015 mohli návštěvníci novostrašeckého muzea shlédnout výstavu spojující vánoční čas a módní retrostyl s názvem „Jak jsme slavili vánoce“ inspirovanou každodenním předvánočním životem let sedmdesátých. Následujícího roku se tato mírně pozměněná výstava představila i ve výstavní síni Muzea T. G. M. Rakovník. Vystavené předměty pocházely jednak z muzejních sbírek, ale řadu exponátů zapůjčili nebo dokonce darovali příznivci muzea, kteří byli o připravované výstavě informováni prostřednictvím místního tisku. Obě instalace výstavy vzbudily u návštěvníků velmi kladný ohlas a ten dal podnět k vytvoření volného pokračování této výstavy – tentokrát však bylo inspirací letní období a trávení volného času v době letních dovolených. Výstava s názvem „Jak jsme jezdili na dovolenou“ by měla připomínat trávení dovolených v tuzemských i zahradičních letoviscích převážně v letech sedmdesátých. Ze zahraničních destinací lidé navštěvovali převážně Maďarsko (Balaton), Bulharsko, NDR a kdo měl štěstí, dostal se i do Jugoslávie. U nás se velmi často jezdilo na rekreace ROH do (k tomuto účelu) vybudovaných rekreačních středisek a chat. Někteří dávali v letním období přednost stanování u vody a vodním sportům, jiní preferovali hory a turistiku, hodně se navštěvovaly hrady, zámky a další historicky zajímavá místa nebo přírodní památky. Volný čas (nejen během léta) se také trávil v lázních – zejména v Karlových Varech, Mariánských Lázních, v Poděbradech, ve Františkových Lázních a na Slovensku v Piešťanech. Kdo měl možnost, věnoval se chalupaření a zájmům s tím spojenými (rybaření, sběr lesních plodů, zahrádkaření). Děti velmi často trávily tři týdny v letních pionýrských táborech, přírodymilovná mládež se věnovala trampingu (tehdy se jezdilo tzv. „pod širák“ na „čundr“), řeky Sázava a Berounka lákaly množství vodáků. Vyjmenované aktivity si můžete na výstavě připomenout díky autentickým dobovým předmětům nezbytným k trávení letní dovolené i suvenýrům, které jsme si z výletů a dovolených přiváželi. Instalaci pak doplňují fotografie, časopisy, pohlednice a reklamní prospekty.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Panenky nestárnou

28. 04. 2022 - 19. 06. 2022
Muzeum Nové Strašecí (Muzeum T. G. M. Rakovník)

Výstava starožitných panenek, jejich doplňků, kočárků, ale i třeba starých medvídků. Od 28. dubna 2022 se mohou všichni příznivci starožitných panenek, jejich doplňků, kočárků, ale třeba i starých medvídků těšit na novou výstavu s názvem Panenky nestárnou. Kdo by neměl rád panenky! Skoro každá holčička a možná i leckterý chlapec si s nimi dovedli hrát celé dlouhé hodiny. A i když už jsou z dívek ženy a z malých kluků muži, téměř každého z nich určitě potěší pohled na hračky z jejich dětství. K vidění budou jak panenky historické, tak i retro ze soukromé sbírky Veroniky Janurové a Heleny Požárkové Duškové. Zastoupeny budou jak panenky a miminka československé, tak i evropské - italské, německé či francouzské. Chybět samozřejmě nebudou ani doplňky k panenkám, oblečky, nábytek, rovněž i kolíbky, postýlky a kočárky. Milovníci plyšových hraček jistě ocení staré medvídky. Nebude chybět ani sbírka hraček z národního podniku Hamiro, a to jak panenky, tak i plyšové hračky. Těšíme se na vaši návštěvu  

Přečíst více

Jarní celodenní výlet na Podblanicko


Muzeum Nové Strašecí (Muzeum T. G. M. Rakovník)

Návštěva Podblanického muzea v Benešově (historie města, kraje a zámku Konopiště, prohlídka města), Muzeum Podblanicka, zámek ve Vlašimi (vývoj krajinářského parku ve Vlašimi, zrcadlo minulosti, rod Auerspergů ve Vlašimi), zámek Růžkovy Lhotice. Muzeum Nové Strašecí a Klub cesty za poznáním pořádá Jarní celodenní výlet na Podblanicko Termín: sobota 18. června 2022 Program: návštěva Podblanického muzea v Benešově (historie města, kraje a zámku Konopiště, prohlídka města), Muzeum Podblanicka, zámek ve Vlašimi (vývoj krajinářského parku ve Vlašimi, zrcadlo minulosti, rod Auerspergů ve Vlašimi), zámek Růžkovy Lhotice (Kraj tónů, Podblanicko v dějinách hudby). Občerstvení: společný oběd zajištěný v restauraci Vorlina ve Vlašimi (není zahrnuto v ceně zájezdu). Cena zájezdu včetně dopravy a vstupného: plné 445,- Kč, senioři 405,- Kč, děti 380,- Kč. Aby se cena zájezdu mohla dodržet, je třeba obsadit nejméně 35 míst. Z tohoto důvodu je třeba se co nejdříve přihlásit v pokladně muzea, kde bude probíhat výběr poplatku ve dnech 8. a 15. června 2022. Sraz v ulici Palackého, odjezd v 7.30 hodin, návrat kolem 19 hodiny.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.