Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Seskokem seskok!

Muzeum Nové Strašecí (Muzeum T. G. M. Rakovník)

25. 06. 2020 - 06. 09. 2020

Ve spolupráci se Sládečkovým vlastivědným muzeem v Kladně si vás dovolujeme pozvat na výstavu historických velocipedů s názvem Seskokem seskok!

Ve spolupráci se Sládečkovým vlastivědným muzeem v Kladně si vás dovolujeme pozvat na výstavu historických velocipedů s názvem Seskokem seskok! Ta má za cíl představit počátky cyklistiky na Rakovnicku, Slánsku a Kladensku, a připomenout tehdejší průkopníky dnes již běžného sportu. Dějiny cyklistiky se i zde začaly psát v 80. letech 19. století, kdy na místních cestách a silnicích bylo možné potkat první odvážné jezdce na vysokých kolech např. od pražské firmy Jana Kohouta, slánského Viléma Michla či kladenského Karla Hlavsy.

Postupem doby začaly vznikat Kluby velocipedistů, jejichž členové se zasazovali o šíření nového sportu, přičemž mezi ty nejaktivnější se řadily „Klub velocipedistů ve Slaném“ a „Klub velocipedistů v Kladně“, založené shodně v roce 1887. Jen o tři roky později se k nim připojil „Klub velocipedistů Rakovník“, jehož prvním předsedou byl zvolen továrník a pozdější purkmistr Josef Čermák, místopředsedou pak Josef hrabě Wallis. V Novém Strašecí slyšíme o prvních snahách o vznik klubu velocipedistů již v roce 1885, úspěšný byl ale až pokus z let 1895-1896 pod vedením místního lékárníka p. Kuchyňky. Kolo se i díky jejich zásluze pomalu začalo stávat běžným dopravním prostředkem. Po 1. světové válce na zmíněné kluby velocipedistů úspěšně navázaly zejména „Klub cyklistů Rako Rakovník“ a „Klub českých cyklistů Nové Strašecí“, oba shodně založené v roce 1922.

Mezi vystavenými exponáty najdete například speciální vysoké závodní kolo od Karla Hlavsy z roku 1884, první kladenské nízké „bezpečné“ kolo z roku 1887 nebo tricykl, který do lánského zámku dovezl kníže z Fürstenbergu. Novější produkci jízdních kol představí zejména výrobky známé cyklistické továrny Stadion, přesunuté do Rakovníka v roce 1923. Chybět nebudou ani upomínky na vítězné závody legendy rakovnické cyklistiky pana Jaroslava Větrovce. Výstava bude zahájena ve čtvrtek 25. června a potrvá až do 6. září roku 2020.

Věříme, že se vám výstava bude líbit.

Těšíme se na vaši návštěvu!


Vyhledat muzeum


Aktuality

Kde bydlely panenky našich maminek a babiček

08. 03. 2024 - 20. 04. 2024
Muzeum Nové Strašecí (Muzeum T. G. M. Rakovník)

Od pátku 8. března 2024 se k nám do muzea můžete přijít podívat na novou výstavu s názvem „Kde bydlely panenky našich maminek a babiček“, kterou pro vás připravil pan Lukáš Novotný. Pan Lukáš Novotný žije v Kladně, pracuje jako učitel a sbírání se věnuje zhruba 5 let. Jeho první získaný předmět do sbírky byla plastová kuchyňka, kterou si koupil z nostalgie. Připomínala mu dětství, protože přesně s takovou si jako malý hrál. Následně přibývaly další kousky nábytku, potom pokojíčky a domečky. V současné době má ve své sbírce desítky pokojíčků od výrobců z Československa, Německa ale i Švédska. Nejstarší kousky jsou ve věku přibližně 100 let, nejmladší 35 let. Vždy se snaží, aby jednotlivé pokoje souzněly materiálem ale i výrobcem. Poměrně často se mu stává, že se mu do rukou dostane nábyteček, který je poškozený a nikdo si s ním už nechce hrát. Pan Lukáš Novotný se ho vždy snaží opravit a vrátit mu co nejpůvodnější vzhled, což nebývá vždy jednoduché. Poté je umístí do vitríny mezi ostatní, aby mu dělaly radost.  Před rokem se svou kamarádkou Veronikou Janurovou, která u nás vystavovala své panenky na výstavě „Panenky nestárnou“, založili spolek „Sběratelé panenek“, provozují minimuzeum v Hobšovicích a pořádají besedy na téma panenky a příslušenství k nim.  Výstavu si u nás můžete prohlédnout až do 20. dubna 2024.

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.