Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Zmizelé Sudety

Muzeum Nové Strašecí (Muzeum T. G. M. Rakovník)

10. 09. 2020 - 18. 10. 2020

Výstava fotografií Zmizelé Sudety zapůjčená od společnosti Antikomplex.

Vážení přátelé,

od 10. září 2020 pro vás otevřeme novou putovní výstavu zapůjčenou od společnosti Antikomplex. Výstava s názvem Zmizelé Sudety mapuje různé oblasti Čech a Moravy, ve kterých došlo po druhé světové válce k vysídlení německé menšiny.

Nejmarkantnější proměnou prošly pohraniční horské oblasti a to právě v důsledku vysídlení původních obyvatel a nepřílis úspěšnými snahami o znovuosídlení. Výstava přibližuje poválečné osudy kulturní krajiny a obcí, z nichž mnohé zmizely.

Co však dělá výstavu výjimečnou a z čeho pramení její úspěch, jsou fotodvojice, které nabízí možnost srovnání podoby míst v minulosti a dnes. Některé z historických fotografií jsou staré více jak sto let, v kontrastu k nim stojí snímky z přelomu milénia, které zachycují stejná místa. Zmíněné fotografie nejlépe dokládají proměnu rázu krajiny a zhmotňují tak pomyslný otisk dějin v krajině.

 

Cílem je ukázat zejména těžko nahraditelné kulturní ztráty v důsledku poválečného vysídlení Němců. Vrátit to samozřejmě nelze, ale je velmi užitečné vědět, co se tím u nás změnilo a pracovat s tím.

Výstava bude doplněna zajímavými přednáškami Klubu cesty za poznáním v rámci cyklu Historie Sudet. Můžete tak získat ucelený pohled na celou problematiku sudetoněmecké otázky.

 

Těšíme se na vaši návštěvu.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Kde bydlely panenky našich maminek a babiček

08. 03. 2024 - 20. 04. 2024
Muzeum Nové Strašecí (Muzeum T. G. M. Rakovník)

Od pátku 8. března 2024 se k nám do muzea můžete přijít podívat na novou výstavu s názvem „Kde bydlely panenky našich maminek a babiček“, kterou pro vás připravil pan Lukáš Novotný. Pan Lukáš Novotný žije v Kladně, pracuje jako učitel a sbírání se věnuje zhruba 5 let. Jeho první získaný předmět do sbírky byla plastová kuchyňka, kterou si koupil z nostalgie. Připomínala mu dětství, protože přesně s takovou si jako malý hrál. Následně přibývaly další kousky nábytku, potom pokojíčky a domečky. V současné době má ve své sbírce desítky pokojíčků od výrobců z Československa, Německa ale i Švédska. Nejstarší kousky jsou ve věku přibližně 100 let, nejmladší 35 let. Vždy se snaží, aby jednotlivé pokoje souzněly materiálem ale i výrobcem. Poměrně často se mu stává, že se mu do rukou dostane nábyteček, který je poškozený a nikdo si s ním už nechce hrát. Pan Lukáš Novotný se ho vždy snaží opravit a vrátit mu co nejpůvodnější vzhled, což nebývá vždy jednoduché. Poté je umístí do vitríny mezi ostatní, aby mu dělaly radost.  Před rokem se svou kamarádkou Veronikou Janurovou, která u nás vystavovala své panenky na výstavě „Panenky nestárnou“, založili spolek „Sběratelé panenek“, provozují minimuzeum v Hobšovicích a pořádají besedy na téma panenky a příslušenství k nim.  Výstavu si u nás můžete prohlédnout až do 20. dubna 2024.

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.