Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

MICHAL CIHLÁŘ - Co jsem komu udělal (30.let v užité grafice)

Muzeum T.G.M. Rakovník (Muzeum T. G. M. Rakovník)

15. 09. 2016 - 06. 11. 2016

Srdečně zveme 15. 9. 2016 od 17 hodin do mansardy Muzea T. G. M. Rakovník na vernisáž výstavy Michala Cihláře - Co jsem komu udělal. 30 let v užité grafice. MICHAL CIHLÁŘ (nar. 1960 v Praze) vystudoval roku 1987 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér knižní kultury a písma. Od té doby ve svobodném povolání. Věnuje se volné i užité grafice, koláži a fotografování. Technikou linorytu se systematicky zabývá již od roku 1981. Uspořádal padesát samostatných výstav a za přínos české grafice obdržel Cenu Vladimíra Boudníka za rok 2002. V užité grafice koncem 80. let spolupracoval s vydavatelstvími Panton (obaly pro Nerez, Jarka Nohavicu, Garáž…) a s knižním nakladatelstvím Odeon. V té době získal dvě 1. ceny v soutěži O nejkrásnější českou knihu. V letech 1997-2006 výrazně spojil svou práci s pražskou ZOO. Je autorem čtyř poštovních známek. Graficky upravil nebo ilustroval více než 80 knih, spolupracuje zejména s vydavatelstvím Argo a Paseka. Opakovaně graficky doprovodil knihy Jáchyma Topola, Salmána Rushdieho, Andy Warhola… Věnuje se rovněž novinové ilustraci, vytvořil například 96 titulních stránek sobotní přílohy Orientace LN (2007 – 2009). Na svých cestách se svou ženou, sochařkou Veronikou Richterovou, koncepčně fotografují, v roce 2005 vydali fotografickou publikaci Cuba v detailech, o rok později vyšla jejich Kambodža v detailech (obojí nakl. Gallery). Kromě těchto publikací jsou i autory monografie Zvěrstvo (Gallery 2007), která vyšla u příležitosti jejich společné stejnojmenné výstavy v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Letošního května vydalo nakladatelství ARCHA, Zlín Cihlářovu autorskou publikaci Ostrov – dva kubánské deníčky, která fotograficky mapuje loňský návrat na Kubu. Kolážovaných cestovních deníčků, které jsou názorným příkladem díla rozkročeným mezi knižní grafikou a volnou tvorbou. Za dvacet sedm let jich vzniklo osmdesát pět... Nyní se svou ženou pracuje na fotografické publikaci CUBA CARS, která se věnuje starým americkým autům brázdících Ostrov svobody. Výstava ukazuje nejen výsledky práce za 30 let, ale hlavně odhaluje vznik jednotlivých děl, takže návštěvník uvidí skicy, nátisky, pracovní polotovary a inspirační předlohy, prostě všechno to, co je běžně ostatními grafiky pečlivě ukrýváno. Výstava potrvá do 6. 11. 2016.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Jak jsme si hráli - výstava retro hraček

03. 06. 2021 - 26. 09. 2021
Muzeum T.G.M. Rakovník (Muzeum T. G. M. Rakovník)

Srdečně zveme do Petrovcovy výstavní síně na výstavu Jak jsme si hráli - výstava retro hraček. Výstavu můžete navštívit od 3. 6. do 26. 9. 2021. V našich výstavních síních mohli návštěvníci vidět už dvě tematické výstavy inspirované léty minulými charakterizované termínem retro. Nejprve výstavu se zimním laděním Jak jsme slavili Vánoce, později instalaci dokumentující letní trávení volného času s názvem Jak jsme jezdili na dovolenou. Příznivý ohlas dal podnět k dalšímu pokračování, tentokrát se zaměřením na dětskou zábavu a hry. Opět se ocitneme mezi předměty z konce 60. let až z počátku 80. let minulého století. Na výstavě Jak jsme si hráli si připomeneme dobové hračky pro nejmenší - pískací figurky, chrastítka i nafukovacího červeného buvola. K holčičímu světu patřily panenky, pokojíčky s nádobím a nábytkem i sady k vlastnímu tvoření. V klučičím pokojíku bývala autodráha, různé stavebnice, mnohdy elektrický vláček a celá řada dopravních prostředků. Ve volném čase se děti věnovaly oblíbeným společenským i naučným hrám, hračkám rozvíjejícím myšlení i zručnost a samozřejmě dětským ilustrovaným knížkám. Z dalších oblíbených hraček si určitě vzpomenete na magickou tabulku, dětský diaprojektor, tiskárničku, elektrickou násobilku nebo Rubikovu kostku. Těšíme se na vaši návštěvu!

Přečíst více

SVĚT STŘEDOVĚKÝCH HER

18. 06. 2021 - 19. 09. 2021
Muzeum T.G.M. Rakovník (Muzeum T. G. M. Rakovník)

Zveme Vás na interaktivní putovní výstavu Muzea Vysočiny Jihlava Svět středověkých her do mansardy rakovnického muzea od 18. 6. do 19. 9. 2021! Život ve středověku byl v mnohém jiný než dnes. Naši předkové však stejně jako my dnes hledali možnosti, jak si pobyt na tomto světě zpříjemnit, a jednou z cest byly různé hry, v nichž mohli poměřit své schopnosti s ostatními či jen zcela prostě zkusit štěstí. Tato výstava představuje bližší představu o tom, jakým hrám naši předkové holdovali a jak moc se tyto hry lišily od her, jimiž zaháníme dlouhou chvíli dnes. Kromě samotných her, které bude možné si za dodržení epidemiologických opatření v muzeu zahrát, budou na výstavě prezentovány také ukázky originálů archeologických nálezů dokládajících jak hry s danými pravidly přístupné širokým vrstvám (Kostky, Deskové hry, Hry s koulemi, Míčové hry), tak hry určené pro příslušníky vyšších vrstev společnosti (Rytířský turnaj, Lov, Střelba), ale i hravé trávení volného času, nesvázané danými pravidly (Dětské hry, Drobná keramická plastika, Zimní zábava). Výstavu v loňském roce hostilo Západočeské muzeum v Plzni, jenž vedle Muzea Vysočiny Jihlava, Archaia Brno z. s., Muzea Českého krasu v Berouně či Oblastního muzea v Lounech zapůjčilo na výstavu nálezy ze svých sbírek. Chybět nebudou ani zajímavosti ze sbírky Muzea T. G. M. Rakovník. Těšíme se na vás!

Přečíst více

RAKOVNICKÁ NOKTURNA

22. 07. 2021 - 19. 08. 2021
Muzeum T.G.M. Rakovník (Muzeum T. G. M. Rakovník)

Léto už je tady a s ním i Rakovnická nokturna! 

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.