Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

MUZEUM NA DVOŘE aneb pohled do zákulisí muzea

Muzeum T.G.M. Rakovník (Muzeum T. G. M. Rakovník)

Srdečně Vás zveme na tradiční akci muzea u příležitosti Mezinárodního dne muzeí a galerií "Muzeum na dvoře aneb pohled do zákulisí muzea" konané v pondělí dne 16. května 2016 od 9.00 do 15.00 na nádvoří rakovnického muzea.
Jako každý rok čeká především na školní skupiny a rodiče s dětmi několik soutěžních stanovišť s úkoly, za jejichž splnění obdrží odměnu. Letošní akce vyhlášená Mezinárodní radou muzeí (ICOM) poprvé už v roce 1977 je zaměřena na téma Muzea a kulturní krajina, které spojuje přírodovědné a humanitní přístupy. Proto chceme návštěvníky seznámit v souvislosti s aktuální výstavou Neuvěřitelný svět prvních zemědělců hlavně s přetvářením krajiny působením člověka v mladší době kamenné (5500 - 4300 př. n. l.), které se ne nadarmo někdy nazývá obdobím neolitické revoluce. Na nádvoří se tak potkáte s muzejníky různých odborností, kteří v souvislosti s tématem dají nahlédnout pod pokličku své práce.
Vstupné dobrovolné.


Vyhledat muzeum


Aktuality

ŽIVOT V TÁBOŘE

19. 06. 2020 - 01. 11. 2020
Muzeum T.G.M. Rakovník (Muzeum T. G. M. Rakovník)

Muzeum T. G. M. Rakovník zve na výstavu s názvem Život v táboře! Výstava je součástí rozsáhlého projektu 1620 Cesta k porážce, k jehož realizaci se Muzeum T. G. M. Rakovník spojilo s Univerzitou Hradec Králové a mnoha dalšími institucemi. Projekt, v jehož rámci proběhne také druhé doplněné vydání populárně naučné publikace Bitva u Rakovníka 1620 a tematické přednáškové cykly, vyvrcholí na podzim tohoto roku důstojnou připomínkou 400. výročí událostí z roku 1620 (pro více informací sledujte www.1620.cz). Už od 19. června 2020 Vám v Petrovcově výstavní síni muzea tematické kulisy s kresbami a reprodukcemi dobových rytin a obrazů i dobových vojenských příruček přiblíží atmosféru v táborech třicetileté války. Zažijete ojedinělý pohled očima současníků do každodenního života vojáků, jejich motivaci a často smutné konce. Zdůrazněny budou důsledky vojenských střetů pro české země a především pro Rakovník. Chybět nebudou zajímavé příběhy spojené s desetidenním pobytem vojsk v okolí města na podzim roku 1620, dva dny před jejich odchodem na Bílou horu… Obsahová náplň výstavy vznikla ve spolupráci s Historickým ústavem AV ČR, zápůjčky originálů i replik zbraní a výzbroje poskytli Západočeské muzeum v Plzni, Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích a další jednotlivci, kulisy doplní autentické předměty ze sbírek Muzea T. G. M. Rakovník. Vernisáž výstavy proběhne 19. června 2020 v 16.20h na nádvoří Muzea T. G. M. Rakovník, Žižkovo nám. 1 za doprovodu dobových vojáků a týmu přípravného výboru projektu 1620 Cesta k porážce, jehož členové projekt při této příležitosti představí veřejnosti. Vznik výstavy finančně podpořilo Město Rakovník. Výstava potrvá do 1. listopadu 2020.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.