Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

PANOVNÍCI ČESKÝCH ZEMÍ NA RELIÉFNÍCH ŘEZBÁCH JARMILY HALDOVÉ

Muzeum T.G.M. Rakovník (Muzeum T. G. M. Rakovník)

04. 02. 2016 - 03. 04. 2016

Srdečně zveme na vernisáž výstavy "Panovníci českých zemí na reliéfních řezbách Jarmily Haldové". Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 4. února 2016 v 16 hodin v mansardě Muzea T. G. M. Rakovník. Jarmila Haldová, rozená Havlíková, si vydobyla jméno ve výtvarném světě nápaditými a sochařsky dovednými dřevěnými skulpturami a reliéfními obrazy, osvědčila se však také jako malířka botanických krás i jako ilustrátorka pohádek z Orlických hor, na jejichž úpatí v obci Sedloňov od roku 1975 žije, a tvůrce papírového, typicky českého betlému. K nápadu vytvořit kompletní soubor českých panovníků a jejich manželek jistě přispěla práce na dvaatřiceti reliéfech světců pro katolickou nadaci pro nevidomé. Projektu českých panovníků se intenzivně věnuje již přes deset let. Historický materiál však samozřejmě sbírala mnohem dříve. Studovala odbornou literaturu, pátrala v archivech, konzultovala s historiky a dalšími odborníky. Jedinečný řezbářský soubor přes 100 kolorovaných reliéfních obrazů z lipového dřeva začíná knížetem Bořivojem I. a končí Ferdinandem II., kteří jsou pojati věrně, respektují dobové oblečení, účesy a charakteristické znaky, jež se k těmto panovníkům vážou, a přitom svým provedením osloví především dětské návštěvníky. Přijďte se v roce 700. výročí narození Karla IV. podívat, jak Otce vlasti a jeho 4 manželky výtvarně pojala řezbářka Jarmila Haldová. Výstava potrvá do 3.dubna 2016.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Pochod Barrande a trilobit


Muzeum T.G.M. Rakovník (Muzeum T. G. M. Rakovník)

V sobotu 18. května 2024 se uskuteční další ročník pochodu Barrande a trilobit. Účastníci si budou moci vybrat jednu ze tří tras. Nejkratší trasa (4km) má start v Hřebečníkách od 9:30 do 10:30 hodin. Trasa dlouhá 8 km  startuje ve Slabcích od 9:15 do 10:30 hodin. Třetí a nejdelší trasa měří 17 km a má start v Křivoklátě od 8:00 do 10:15 hodin  Startovné je pro dospělé 50Kč, děti do 15let 30Kč, členové KČT – dospělí  - 40Kč, děti do 15let – 20Kč. V cíli čeká na účastníky pochodu diplom, upomínkový předmět, turistická vizitka, dětské soutěže, tombola, živá hudba a další překvapení. Pro všechny zúčastněné je v cíli zajištěno občerstvení. Další informace na kctrak@email.cz. a na https://kctrakovnik.wbs.cz/  

Přečíst více

Vysoká brána 2024


Muzeum T.G.M. Rakovník (Muzeum T. G. M. Rakovník)

Muzeum T. G. M. Rakovník a Královské město Rakovník vás srdečně zvou na tradiční oblíbenou akci "Vysoká brána 2024", která se uskuteční dne 8. 5. 2024. Rakovník tak symbolicky opět otevře brány turistům v nové návštěvnické sezóně.

Přečíst více

Daniel Adam z Veleslavína a jeho tisky

21. 03. 2024 - 02. 06. 2024
Muzeum T.G.M. Rakovník (Muzeum T. G. M. Rakovník)

Ve spolupráci s firmou Klára květiny s r.o. Rakovník vás zveme do Petrovcovy výstavní síně v přízemí rakovnického muzea od 21. 3. do 2. 6. 2024 na výstavu Daniel Adam z Veleslavína a jeho tisky! Základem výstavy je soubor vzácných starých tisků ze 16. a 17. století. Vedle monumentální bible „Veleslavínky“ se můžete těšit na známý Mattioliho herbář či náboženský cestopis Putování svatých se svými ikonickýni ilustracemi. Vystaveny budou také obě vydání Veleslavínova Kalendáře historického, jeho slovníky nebo Práva městská … V průběhu výstavy proběhne workshop pro školy a veřejnost s možností tisku na replice tiskařského lisu Studia bez kliky, pro více informací o termínech sledujte www.muzeumtgmcz. Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 21. 3. 2024 v 17.00 komentovanou prohlídkou pana Petra Bílka. Těšíme se na vás!

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.