Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Muzeum vlakové pošty

Ohodnoťte muzeum

Historie poštovní přepravy železnicí, letadly a automobily. Expozice je mobilní. Adresa pouze do kanceláře a redakce.


5,0
Celkový dojem z muzea

Muzeum vlakové pošty (založeno 2009) si klade za cíl přiblížit veřejnosti zaniklý způsob přepravy poštovních zásilek prostřednictvím ambulantních pošt ve vlacích, letadlech a autech. V těchto poštovních ambulancích byly zásilky třízeny posádkou poštovních zaměstnanců za jízdy. Tento způsob zpracovávání zásilek v České republice zanikl 29. května 1999 a byl zcela nahrazen velkokapacitními automatickými třídícími stroji v poštovních přepravních uzlech.

Muzeum shromažďuje předměty denní služební i osobní potřeby pracovníků poštovní přepravy. Shromažďuje dobové fotografie, záznamy a dokumenty. Zaznamenává autentické vzpomínky pamětníků.

Výstupem badatelské a sbírkotvorné činnosti jsou výstavy v dobových poštovních dopravních prostředcích - zejména v železničních vozech bývalých vlakových pošt. Muzeum 3x ročně vydává časopis "Československá vlaková pošta" (ISSN 2336-5153). Muzeum aktivně podporuje soukromé majitele historických vozidel, modeláře a badatele. 

Expozice v poštovních vozech je ve stylu "běžný den". Interiér je vybaven veškerým vybavením, které posádka vlakové pošty potřebovala ke své činnosti. Maximální autentičnosti prostředí napomáhá použití velkého množství dobových poštovních zásilek. Součástí expozice je aktuální výstava "Pošta na kolejích, 1850 - 2015", která na 13 panelech mapuje vývoj ambulantních pošt. 

Vzhledem k charakteru expozice nemá muzeum stálé místo. Expozice se konají na různých místech ve vozech různých majitelů. Na adrese v Brně se nachází kancelář muzea a redakce časopisu. Plán výstav na stránkách muzea.

Zaměření: technické

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky
Žádná aktualita

Kontakty

Adresa:

Muzeum vlakové pošty
Vídeňská 275/66
639 00 Brno
GPS: 49.180164070228, 16.59444630146

Telefon:

+420607154162

Oficiální stránky muzea:

http://www.muzeumvlakoveposty.cz/


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
5,0
Lidé v muzeu
5,0
Služby návštěvníkům
5,0
Doprovodné akce
5,0
Zobrazit všechna hodnocení muzea (1)
5,0
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.