Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Božena Němcová: Babička

Muzeum Vysočiny Jihlava

18. 09. 2015 - 22. 11. 2015

Novinář a malíř Jaroslav Kreibich představuje svoji unikátní sbírku výtisků Babiček

Snad každý z nás četl Babičku Boženy Němcové, ať už byla součástí povinné školní četby, či z vlastní vůle…

 

Vrcholné dílo Boženy Němcové popisující idylický vesnický život v předminulém století vznikalo paradoxně v nejtěžších chvílích spisovatelčina života.

 

Babička je jednou z nejvíce vydávaných knih u nás – vyšla již 379krát a byla přeložena do více jak třiceti jazyků. Právě v letošním roce si připomínáme 160 let od jejího prvního vydání, které pochází od nakladatele Jaroslava Pospíšila z Prahy. Jednalo se o čtyři sešity s jednoduchou obálkou. Druhé, již knižní vydání od litomyšlského nakladatele Antonína Augusty obdržela spisovatelka den před svým úmrtím.

 

V prostorách muzejních arkád budou mít návštěvníci možnost od 18. září do 22. listopadu zhlédnout část ze soukromé sbírky výtisků Babiček. Sbírka malíře a novináře Jaroslava Kreibicha byla založena v roce 1967 a čítá 294 vydání této knihy, a to pouze v českém jazyce. Součástí jeho sbírky nejsou jen samotné Babičky, ale také další věci spojené s tímto literárním dílem. Například různé grafiky, osobní předměty rodiny Němcových a také literatura o životě autorky.

 

Jaroslav Kreibich se v jihlavském muzeu představí nejen jako sběratel, ale i jako malíř. Jeho krajinářská tvorba bude ke zhlédnutí v první části výstavy.

Návštěvníci se také mohou těšit na besedu s názvem Lásky Boženy Němcové se spisovatelkou Martinou Bittnerovou, která je plánována na čtvrtek 8. října od 17:00.  Po ukončení besedy bude následovat autogramiáda stejnojmenné knihy.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.