Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Němečtí antifašisté na Jihlavsku

Muzeum Vysočiny Jihlava

70 let od vítězství nad fašismem ve 2. světové válce připomene výstava dosud nezdokumentovanou činnost a většinou tragické osudy německých antifašistů na Jihlavsku

V roce 70. výročí porážky fašismu ve 2. světové válce připomene výstava působení a často tragické osudy německých antifašistů na Jihlavsku.

Představí část výsledků několikaletého výzkumu dosud prakticky neznámé kapitoly novodobých regionálních dějin. Výzkum zahrnoval práci v řadě českých i zahraničních archivů a muzeí i rozhovory s pamětníky.

Výstava přiblíží návštěvníkům podmínky působení německých antifašistů za předmnichovské republiky, kdy se ve 30. letech 20. století většina Němců na Jihlavsku přiklonila k fašismu. Dokladem jsou výsledky obecních voleb v Jihlavě roku 1938, v nichž dalo 97% voličů hlasujících pro německé strany svůj hlas Henleinově Sudetoněmecké straně. Vedle zápasu s domácím nacistickým hnutím poskytovali antifašisté pomoc rakouským a německým uprchlíkům před fašismem a organizovali podporu španělské republikánské vládě v boji s frankistickými povstalci. V době německé okupace byli vystaveni represi včetně věznění v nacistických koncentračních táborech. Řada ze zdokumentovaných osob v době okupace zahynula, jiní přežili mnohdy s podlomeným zdravím a psychickými traumaty. Návštěvníci se seznámí s osudy konkrétních lidí, pohlédnou některým z nich do tváří, zachovaných na cenných fotografiích.

Jedním z nich byl například Anton Urbar, od roku 1938 člen zastupitelstva města Jihlavy. Zatčen byl 1. září 1939 v den útoku Německa proti Polsku a současně v den rozsáhlé zatýkací akce v protektorátu zaměřené na eliminaci představitelů národního hnutí odporu a antifašistů. Urbar byl gestapem evidován v tzv. kartotéce A, v níž nacisté shromažďovali údaje o zvláště nebezpečných odpůrcích fašismu. Po téměř pěti letech věznění v koncentračním táboře Buchenwald zahynul 24. srpna 1944.

Závěr výstavy je věnován poválečným osudům německých antifašistů a jejich rodin.

 

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 25. června v 17:00 v budově Muzea Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 57/58. Výstava potrvá od 26. června do 30. srpna 2015.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.