Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Slabikáře celého světa

Muzeum Vysočiny Jihlava

27. 09. 2017 - 19. 11. 2017

Výstava soukromé sbírky slabikářů Ing. Zdeňky Markovičové z Vyškova potrvá v jihlavském muzeu do 19. listopadu

Od 27. září budou mít návštěvníci jihlavského muzea možnost zhlédnout pozoruhodnou sbírku slabikářů. Slabikář je velmi důležitá záležitost – je to první kniha dítěte, která pro něj při jeho vstupu do školy po celý první školní rok zůstává bránou ke vzdělání.

 

Ing. Zdeňka Markovičová z Vyškova se ke sbírání slabikářů dostala díky své vojenské kariéře. V letech 2002 a 2003/2004 působila jako analytička skupiny Civilně vojenské spolupráce v Kosovu a právě tam si na památku zakoupila svůj první slabikář „Abetare“, který se stal „základním kamenem“ její sbírky.

Sbírku začala postupně doplňovat, slabikáře získává nákupem na internetu, na aukcích, v antikvariátech, přímo z nakladatelství, od známých nebo od kolegů sběratelů. Je členkou mezinárodní skupiny Reading Primers Special Interest Group (skupina zajímající se o slabikáře) a také Klubu sběratelů kuriozit.

Její sbírka v současné době čítá přes 250 slabikářů ze všech koutů světa. Nejvíce zastoupené jsou samozřejmě slabikáře české, nejstarší je z přelomu 19. a 20. století.

 

Přijďte porovnat slabikáře vašich prababiček a babiček nejen s těmi současnými, ale i s těmi, ze kterých se učí děti v Afghánistánu, Arménii, Belgii, Bělorusku, Bulharsku, Číně, Dánsku, Egyptě, Estonsku, Finsku, Francii, Gruzii, Indii, Iránu, Japonsku…

 

Výstava v prostoru velkého výstavního sálu potrvá do 19. listopadu.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.