Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Sopky v geologické historii Moravy a Slezska

Muzeum Vysočiny Jihlava

Výstava představuje sopečnou činnost jako geologický fenomén - příčiny a typy vulkanismu, včetně popisu největších sopečných katastrof i současných aktivních vulkánů. Těžištěm výstavy je však sopečná činnost na našem území (s důrazem na Moravu a Slezsko)

Fenomén sopečné činnosti je zřejmě tím nejpopulárnějším a nejznámějším jevem, který v geologických oborech existuje. Efektní výbuchy sopek, tekoucí láva, katastrofy se škodami na majetku i oběti na životech - středoevropan má něco takového obvykle spojeno s exotickými zeměmi. Sopečná činnost byla ale v geologicky nedávné minulosti velmi intenzivní i na našem území.
Výstava představuje sopečnou činnost jako geologický fenomén - příčiny a typy vulkanismu, včetně popisu největších sopečných katastrof i současných aktivních vulkánů. Těžištěm výstavy je však sopečná činnost na našem území (s důrazem na Moravu a Slezsko) - a to od té nejstarší doložené (kolem 725 milionů let) až po tu nejmladší, z geologického hlediska současnou.
Výstava vznikla ve spolupráci Vlastivědného muzea v Olomouci, Katedry geologie PřF UP Olomouc, Muzea Prostějovska v Prostějově a Ústavu geologických věd PřF MU Brno. Jejími autory jsou Mgr. Tomáš Lehotský, Ph.D., RNDr. Vladimíra Jašková a prof. RNDr. Antonín Přichystal, DSc.

Na téma sopečné činnosti proběhne také v muzeu několik přednášek: Ing. Jiří Šura bude přednášet o vulkanismu obecně (21.4.2015) a v druhé přednášce představí sopky Islandu (5.5.2015). Mgr. Vladislav Rapprich, Ph.D. seznámí zájemce s vulkány Čech (2.6.2015) a Mgr. Tomáš Lehotský, Ph.D. s vulkány Moravy a Slezska (15.5.2015).


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.