Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

CO BY KAŽDÁ HOSPODYŇKA

Muzeum Zubří

K čemu hospodyňky používaly Vachtu trojlistou? Jaký recept měly hospodyně proti kašli na jaře? A k čemu používaly šalvěj lékařskou při štědrovečerní večeři?

Nevíte? Na otázky nám odpoví autorka několika knih a dlouholetá pracovnice Valašského muzea v přírodě paní Vanda Vrlová v besedě, Co by každá hospodyňka.

 

Vanda Vrlová není posluchačum  neznámá. V rámci edice Rožnovské publikovala  Nasbíráno mezi Jány (2006) a Devatero kvítí (2009) měly velký ohlas a dočkaly se opakovaných vydání. Zatím nejnovější kniha Co by každá hospodyňka (2019) vychází autorka z mnohaletých výzkumů ve VMP,  ale i z vlastních zkušeností s vedením domácnosti v roli hospodyně.

 

Více informací na https://www.mesto-zubri.cz/chodnicky-k-minulosti


Vyhledat muzeum


Aktuality

Muzejní noc - Pásli ovce Valaši


Muzeum Zubří

Již šestým rokem se Muzeum Zubří zapojuje do Festivalu muzejních nocí, který každoročně pořádá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR. Letošní zuberská noc bude věnována ovečkám, pasáčkům a všeobecně životu na salaši, ale také výrobkům z vlny, mléka – prostě nám Valachům.   Co vás čeká? Vystoupení dětí z VSPT Malý Radhošť - Těšit se můžete na úžasné vystoupení dětí z Valašského souboru písní a tanců - Malý Radhošť, které nás zavede do světa Valachů a jejich tradic. Přednáška o velkých šelmách - Pojďte zjistit, co se stalo, když se velké šelmy dostaly na salaš. Promítání - Představení dokumentárního filmu o životě na Valašsku vás přenese do počátku 20. století, kde poznáme nejen tradiční salašnický život, ale i nově rodící se metropole. Život na salaši a ukázky tradičních řemesel - Nebudou chybět ani ukázky tradičních řemesel, která byla spojena se salašnictvím a s chovem ovcí, která si návštěvníci budou moci sami vyzkoušet. Úkoly pro malé i velké, za které každý obdrží odměnu. Počítání oveček - A co takhle si trochu odpočinout a zkusit si tradiční počítání oveček? Ale trochu jinak? Tato činnost je skvělým způsobem, jak si užít klidný večer a relaxovat v prostředí muzea. Večer u ohně s bačou - A večer u ohně možná i bača zazpívá.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.