Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

JAK SE VYRÁBĚLY VÁZANÉ PAPUČE

Muzeum Zubří

Brňáky, bandury či kocúry - takové názvy se vžily pro ručně vázané papuče.

Brňáky, bandury či kocúry - takové názvy se vžily pro ručně vázané papuče. Netradiční papuče se v předminulém a minulém století vyráběly v zimním období v domácnostech na celém území severovýchodní Moravy. Nejvíce však v Příboře a okolí. Výroba tohoto obutí přetrvávala v regionu až do devadesátých let 20. století, kdy byl tento druh obuvi často vyhledávaným artiklem na pražských vánočních trzích.

 

Tradici a výrobu tohoto zvláštního druhu papučí nám představí a předvede PhDr. Václav Michalička PhD. a jeho tým z Centra tradičních technologií v Příboře.

 

CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií) Pobočka Muzea Novojičínska v Příboře zaměřená na výzkum a prezentaci archaických technologií - zejména na zpracování přírodních a odpadových materiálů v minulosti.

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Muzejní noc - Pásli ovce Valaši


Muzeum Zubří

Již šestým rokem se Muzeum Zubří zapojuje do Festivalu muzejních nocí, který každoročně pořádá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR. Letošní zuberská noc bude věnována ovečkám, pasáčkům a všeobecně životu na salaši, ale také výrobkům z vlny, mléka – prostě nám Valachům.   Co vás čeká? Vystoupení dětí z VSPT Malý Radhošť - Těšit se můžete na úžasné vystoupení dětí z Valašského souboru písní a tanců - Malý Radhošť, které nás zavede do světa Valachů a jejich tradic. Přednáška o velkých šelmách - Pojďte zjistit, co se stalo, když se velké šelmy dostaly na salaš. Promítání - Představení dokumentárního filmu o životě na Valašsku vás přenese do počátku 20. století, kde poznáme nejen tradiční salašnický život, ale i nově rodící se metropole. Život na salaši a ukázky tradičních řemesel - Nebudou chybět ani ukázky tradičních řemesel, která byla spojena se salašnictvím a s chovem ovcí, která si návštěvníci budou moci sami vyzkoušet. Úkoly pro malé i velké, za které každý obdrží odměnu. Počítání oveček - A co takhle si trochu odpočinout a zkusit si tradiční počítání oveček? Ale trochu jinak? Tato činnost je skvělým způsobem, jak si užít klidný večer a relaxovat v prostředí muzea. Večer u ohně s bačou - A večer u ohně možná i bača zazpívá.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.