Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Podívejte se na digitalizované sbírky muzea

Zámek Vrchotovy Janovice

Ohodnoťte muzeum

Národní muzeum

Národní muzeum není jen jedna budova! I zámek Vrchotovy Janovice je Národní muzeum.


0,0
Celkový dojem z muzea

E-mail: vrchotovyjanovice@nm.cz
Telefon: 317 835 181, 724 412 256
Kde nás najdete:
Zámek Vrchotovy Janovice
Zámek
257 53 Vrchotovy Janovice
Spojení:
Vlak: Praha - Olbramovice - Vrchotovy Janovice
Bus: Praha - Sedlčany - Vrchotovy Janovice

Předchůdcem dnešního pečlivě rekonstruovaného romantického novogotického zámečku byla středověká vodní tvrz pánů z Janovic, přestavěná v 18. století na barokní sídlo hrabat z Vrtby. V povědomí návštěvníků je zámek ve Vrchotových Janovicích spojován zejména s poslední majitelkou, baronkou Sidonií Nádhernou z Borutína (1885-1950). Období, v němž baronka Sidonie nádherná žila, mapuje stálá expozice Společnost v Čechách 19. století a Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice. Raritou  je expozice České zvonařství, jediná svého druhu v České republice.

Expozice Společnost v Čechách 19. století: Autoři expozice usilovali o to, aby se současní návštěvníci mohli intenzivně a zajímavě dotknout života svých nedávných předků, zamyslet se nad kulturou doby, která je obklopovala, nad různými vlivy, které ji spoluvytvářely, protínaly a formovaly. To vše - v působivém prostředí interieru zámku - mezi stovkami originálních předmětů (obrazů, šatů, nábytku, hraček, rozmanitých vzácných či kuriózních drobností).

Expozice Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice. Zámek a park ve Vrchotových Janovicích je místo, kde v nedávné minulosti prožila život pozoruhodná bytost - baronka Sidonie Nádherná z Borutína. Narodila se tu a od časů, kdy dospěla, do doby, kdy emigrovala, byla středem společnosti literátů, výtvarníků, politiků a filosofů, která se zde - postupně, během let, jednotlivě i v měnících se skupinách - scházela. Rainer M.Rilke, Karl Kraus, Max Švabinský, Viktor Stretti, Karel Čapek, Antonín Podlaha, Adolf Loos, Camillo Schneider, Mechtilda Lichnowská - co jméno, to osobnost vynikající ve svém oboru. Pobývali ve zdech janovického zámku, procházeli se v parku, rozprávěli, vzájemně si naslouchali; různorodá společnost zajímavých lidí s originálním myšlením. Přijížděli díky osobnímu kouzlu a kultivovanosti Sidonie Nádherné, vraceli se díky její schopnosti vytvořit přátelské harmonické prostředí. Sidonie Nádherná byla současně "secesní" - velmi moderní žena své doby a současně šlechtična v původním smyslu tohoto slova.

Expozice České zvonařství: Stálá expozice, jediná svého druhu v České republice, je umístěná v autentickém prostředí bývalé vodní tvrze. Prezentuje podstatnou část historické sbírky zvonů Národního muzea, čítající více než 150 kusů. Pro návštěvníky je působivé setkání s mistrovskými díly dávných zvonařů - obrovskými zvony z věží kostelů, vzácnými křtitelnicemi, hmoždíři, klepadly, i malými stolními nebo oltářními zvonky. Prohlídku doprovází hlasy zvonů, zvonkoher a dobová hudba.

Tvar a vůně minulosti. Dotyková prohlídka pro nevidomé a zrakově postižené návštěvníky. Nejedná se o taktilní expozici, ale o prohlídku zámku a procházku parkem. Průvodce vypráví a skrze hmatové a prostorové pocity i dojmy, které vyvolávají vůně, zprostředkovává možnost seznámit se s historií místa, setkat se s lidmi, kteří tu žili.

Zaměření: historické

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky
Žádná aktualita

Kontakty

Adresa:

Zámek Vrchotovy Janovice
Zámek
257 53 Vrchotovy Janovice
GPS: 49.669126845679, 14.577970952779

Telefon:

+420317835181


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
0,0
Lidé v muzeu
0,0
Služby návštěvníkům
0,0
Doprovodné akce
0,0
Zobrazit všechna hodnocení muzea (0)
0,0
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.