Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Holubí pošta

Oblastní muzeum v Litoměřicích (Oblastní muzeum v Litoměřicích, příspěvková organizace)

12. 01. 2016 - 28. 02. 2016

Výstava s názvem Holubí pošta představí fenomén, který je znám již od starověku a není zapomenut ani v dnešní době moderních technologií. Vernisáž výstavy proběhne 12. ledna 2016 v 17 hodin.

Výstava se zaměřuje především na využití holubů k doručování soukromých zpráv i vojenských šifrovaných depeší. K těmto účelům poštovní holub sloužil od starověku až po moderní dobu. Není opomenut ani jeho význam v době válečných konfliktů, kdy holub zastával nejen roli poštovního doručovatele, ale také „fotošpiona“. Výstava prezentuje i zajímavosti o chovu poštovních holubů, údaje o tom, kolik druhů se vyskytuje v Čechách nebo to, kteří predátoři holuby ohrožují.
Výstava je pořádána ve spolupráci s Poštovním muzeem.
Výstava potrvá do 28. 2. 2016.

Doprovodný program k výstavě:
20. ledna 2016 od 14 hodin proběhne Ornitologická vycházka pro veřejnost.
Vycházku povede Mgr. Václav Beran, zoolog Muzea města Ústí nad Labem.
Sraz ve 14 hodin před Oblastním muzeem v Litoměřicích na Mírovém náměstí, vstup zdarma.
 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Sancta Maria. Mariánská úcta na Litoměřicku

26. 05. 2020 - 01. 11. 2020
Oblastní muzeum v Litoměřicích (Oblastní muzeum v Litoměřicích, příspěvková organizace)

Výstava se zabývá fenoménem úcty k Panně Marii, který našel nejsilnější vyznění v období baroka. Zastoupena jsou ale i díla pozdně gotického sochařství a malířství ze sbírek muzea. 26. května 2020 zahájí Oblastní muzeum v Litoměřicích novou výstavu s titulem Sancta Maria. Mariánská úcta na Litoměřicku. Její zahájení bylo naplánováno na tento jarní měsíc záměrně, neboť květen je zasvěcen právě Panně Marii. Mariánské svátky však prolínaly celým liturgickým rokem, stejně jako vztah k Panně Marii celým životem věřícího člověka. Mariánská úcta se tak odráží jak v oficiální katolické liturgii, tak v intimnějších formách více spjatých s lidovým prostředím. Výstava tento fenomén představuje jako neodmyslitelnou součást naší kulturní historie a sleduje zejména jeho výskyt a projevy v litoměřickém regionu. Významným partnerem při přípravě této výstavy bylo Biskupství litoměřické.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.