Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Komentovaná prohlídka výstavy Doba dřevěná, doba minulá

Oblastní muzeum v Litoměřicích (Oblastní muzeum v Litoměřicích, příspěvková organizace)

Na třetí adventní neděli připravilo Oblastní muzeum v Litoměřicích předvánočně laděnou komentovanou prohlídku výstavy Doba dřevěná, doba minulá. Návštěvníci se při ní budou moci zahřát svařeným vínem nebo vánočním čajem a poslechnout si staré koledy.

Komentovaná prohlídka proběhne 11. 12. 2016 od 14 hodin, výstavou provede její autor a soukromý sběratel pan Zdeněk Novák.

Vůně dřeva a svařeného vína, mrazivé počasí a vyprávění o tom, jak se žilo dříve, dotvoří atmosféru nedělního odpoledne v muzeu. Autor výstavy předvede práci s pilou, hoblíkem i šindelářským struhem. Ukáže, jak se vyráběly šindele, odhalí, který nástroj se nazýval vlaštovka, kocour nebo macek. Odkryje příběhy skrývající se za některými zdánlivě obyčejnými věcmi, které však svojí pamětí mohou být dnes již výjimečné.

http://www.muzeumlitomerice.cz


Vyhledat muzeum


Aktuality

Litoměřická Ringstraße


Oblastní muzeum v Litoměřicích (Oblastní muzeum v Litoměřicích, příspěvková organizace)

Komentovanou vycházku pořádá Oblastní muzeum v Litoměřicích v rámci celorepublikové akce Den architektury. Letošní exkurze, která proběhne v rámci Dne architektury, se zaměří na ulici Na Valech. Jedná se o jednu z významných komunikačních tepen města budovanou od 40. let 19. století. Ulice kopíruje vnější linii původního městského opevnění a představuje reprezentativní třídu historizující městské architektury, jejíž součástí byla rovněž parková úprava. Ulice zahrnuje významné školní, armádní, soudní nebo administrativní budovy. Po vzoru jiných evropských měst je tato ulice někdy nazývána litoměřickou „Ringstraße“. Exkurzi povede Jan Peer, kurátor Oblastního muzea v Litoměřicích. Čas a místo srazu: 4. 10. 2020, 14 h, parkoviště u hradeb v ulici Na Valech (první od kruhového objezdu Na Kocandě, 50.5349583N, 14.1367006E).   Organizátory akce je spolek KRUH, Den architekturya Oblastní muzeum v Litoměřicích. www.denarchitektury.cz https://www.muzeumlitomerice.cz  

Přečíst více

Sancta Maria. Mariánská úcta na Litoměřicku

26. 05. 2020 - 01. 11. 2020
Oblastní muzeum v Litoměřicích (Oblastní muzeum v Litoměřicích, příspěvková organizace)

Výstava se zabývá fenoménem úcty k Panně Marii, který našel nejsilnější vyznění v období baroka. Zastoupena jsou ale i díla pozdně gotického sochařství a malířství ze sbírek muzea. 26. května 2020 zahájí Oblastní muzeum v Litoměřicích novou výstavu s titulem Sancta Maria. Mariánská úcta na Litoměřicku. Její zahájení bylo naplánováno na tento jarní měsíc záměrně, neboť květen je zasvěcen právě Panně Marii. Mariánské svátky však prolínaly celým liturgickým rokem, stejně jako vztah k Panně Marii celým životem věřícího člověka. Mariánská úcta se tak odráží jak v oficiální katolické liturgii, tak v intimnějších formách více spjatých s lidovým prostředím. Výstava tento fenomén představuje jako neodmyslitelnou součást naší kulturní historie a sleduje zejména jeho výskyt a projevy v litoměřickém regionu. Významným partnerem při přípravě této výstavy bylo Biskupství litoměřické.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.