Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Litoměřická muzejní noc 2019

Oblastní muzeum v Litoměřicích (Oblastní muzeum v Litoměřicích, příspěvková organizace)

I tento rok v Litoměřicích proběhne Muzejní noc, která je součástí celorepublikového festivalu. A nebude to festival pouze muzejní. Různorodý program pro dospělé i dětské návštěvníky připravilo celkem 6 institucí.

Zavítat tak můžete do Oblastního muzea v Litoměřicích, Severočeské galerie výtvarného umění, Knihovny Karla Hynka Máchy nebo Dílny ručního papíru, na věž Kalicha nebo do letního kina Kinoklubu Ostrov.

Program Muzejní noci začne již v 15 hodin v Dílně ručního papíru. Návštěvníci zde budou moci navštívit historické prostory hradební věže a prohlédnout si aktuální výstavu fotografií Emílie Mrazíkové Čtu ze zdí. Seznámí se také s historií a technologií výroby ručního papíru. V případě zájmu bude možné vyrobit si vlastní arch nebo si výrobky z ručního papíru zakoupit. Děti pak uplatní svou tvořivost ve výtvarné dílně při výrobě papírových korálů.

Od 17 hodin se k programu Muzejní noci připojí také další instituce. Muzeum svůj program tematicky zastřeší aktuální výstavou Thonetky – svět ohýbaného nábytku, která navozuje atmosféru životního stylu 19. století. Malí i velcí návštěvníci si budou moci vyzkoušet znalosti z oblasti vědy a techniky ve vědomostní hře Vynálezy ve století páry a první elektřiny. Prostřednictvím přednášky a historické módní přehlídky se seznámí s proměnami módy přelomu století. Módu za císaře pána předvede brněnský Salon 1. republiky. Po celý večer bude připravena také tvořivá dílna inspirovaná technikou vyplétání thonetek. Nebudeme se však pouštět do složitého řemeslného postupu, ale s námětem si pohrajeme v různých variantách – podstatná je radost z tvoření. Pro milovníky detektivních zápletek bude připravena malá detektivní hra Detektivní případy Šerloka Koumese, při které si děti i rodiče procvičí postřeh i logické myšlení.

Dalším místem, které je možné v průběhu večera navštívit, je galerie. Od 17 hodin pozve do světa umění především děti. Hravá galerie je zavede do stále expozice a aktivní formou je zapojí do poznávání umění. Aktivně bude možné se zapojit i do tvorby samotné, a to ve výtvarné dílně Tělem i duší pořádané k výstavě Šárky Radové Mezi lidmi. Následovat bude cyklus komentovaných prohlídek k dílům Mistra Litoměřického oltáře. Účastníci se blíže seznámí s osobností umělce nazývaného Mistr Litoměřického oltáře, s ikonografií Litoměřického oltáře i se způsobem restaurování desky Krista na hoře Olivetské. Program v galerii zakončí koncert skupiny Toska.

Na pozdní odpoledne připravila program s názvem Paměti kočičích hlav také knihovna. V Knihovně pravěku i s pamětníky nahlédneme do starých fotografií a kronik knihovny a na vlastní kůži zažijeme knihovnictví bez moderních technologií. Ve sklepeních knihovny, kde se údajně ukrývá fantom, budeme pátrat po Záhadě minulosti. Ve hře Ztracený breviář se vydáme pátrat po tajemství záhadného kovového pouzdra. Schránku z papíru na vlastní poklady pak bude možné si vyrobit v tvořivé dílně Tajemná schránka. Při společném čtení, hraní a tvoření se dozvíme, Jak si děti hrály v minulých stoletích. Štěpánka Toutová nás provede Pověstmi Českého středohoří v písních. Součástí programu Muzejní noci bude také vyhlášení etapové soutěže pro rodiny, skupiny či jednotlivce Litoměřice a jejich fantastická archeologie.

V průběhu večera nabídne svůj program rovněž litoměřické informační centrum. Od 18 do 22 hodin bude možné vystoupat na historickou věž domu Kalich, případně absolvovat malý vědomostní kvíz.

Od 18 hodin začne program i na Střeleckém ostrově. Pod výzvou Nedělejte si doma muzeum! se nabízí možnost donést do areálu letního kina věci, které již doma nechcete, ale jinde by ještě mohly posloužit. Zde je bude možné buď vyměnit, nebo zanechat pro někoho dalšího. Věci, které na místě zůstanou, budou věnovány místním neziskovým organizacím, které je využijí pro své klienty. Letní kino letošní Muzejní noc zakončí projekcí filmu o nonkonformním malíři Paulu Gauguinovi Gauguin.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Rekonstrukce staré radnice

02. 01. 2024 - 31. 12. 2024
Oblastní muzeum v Litoměřicích (Oblastní muzeum v Litoměřicích, příspěvková organizace)

Výstava o historii a průběhu obnovy památkově chráněné budovy, která se v prosinci loňského roku stala národní kulturní památkou. Oblastní muzeum v Litoměřicích je dlouhodobě uzavřeno z důvodu rekonstrukce budovy a přípravy nové muzejní expozice. Již nyní ale mohou zájemci nahlédnout do interiérů staré městské radnice, ve které muzeum sídlí, a prohlédnout si je v čisté, dosud nezařízené podobě. Navštívit mohou také jedinečný zasedací sál, kterému zásah restaurátorů dodal původní barevnost. Součástí návštěvnické trasy je i výstava o rekonstrukci staré radnice. Prohlídku lze objednat v pokladně muzea. https://www.muzeumlitomerice.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=200065&id=1716&p1=2684

Přečíst více

O historii staré radnice

02. 01. 2024 - 31. 12. 2024
Oblastní muzeum v Litoměřicích (Oblastní muzeum v Litoměřicích, příspěvková organizace)

Při procházce městem se můžete zastavit na prohlídku výstavy o historii a zajímavostech jedné z nejcennějších historických budov v Litoměřicích. 11 panelů umístěných v podloubí a ve dvoře muzea přiblíží osudy staré městské radnice. Její budova prošla v posledních dvou letech úspěšnou rekonstrukcí, která byla oceněna mimo jiné vyhlášením stavby národní kulturní památkou. Výstava je volně přístupná, dvůr budovy je otevřen ve dnech úterý–pátek od 10 do 16 hodin. Přijďte objevit nová zákoutí v centru města!  https://www.muzeumlitomerice.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=200065&id=1717&p1=2685  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.