Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Nejkrásnějším pohořím s přírodovědcem Janem Šimrem

Oblastní muzeum v Litoměřicích (Oblastní muzeum v Litoměřicích, příspěvková organizace)

24. 06. 2021 - 27. 03. 2022

Výstava Nejkrásnějším pohořím s přírodovědcem Janem Šimrem, kterou připravilo Oblastní muzeum v Litoměřicích ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky a Muzeem města Ústí nad Labem, zve návštěvníky k toulkám přírodou.

Výstava Nejkrásnějším pohořím s přírodovědcem Janem Šimrem, zve návštěvníky k toulkám přírodou. Učiní tak netradičním způsobem prostřednictvím bohatého fotografického archivu učitele, přírodovědce a ochránce přírody Jana Šimra. Jeho snímky, které pořídil mezi lety 1932–1941, nám představí České středohoří jako malebnou krajinu pestře členěnou sady, loukami, poli, mezemi, lesy a remízky. Výstava zároveň přiblíží aktuálně probíhající program LIFE České středohoří, jehož hlavním cílem je vytvoření pestré krajinné mozaiky. Takové, na jakou můžeme vzpomínat právě u fotografií Jana Šimra.
Výstava bude zahájena 24. 6. 2021 v 17 hodin v Muzeu města Ústí nad Labem. Potrvá do 27. 3. 2022.

Výstava je v prvé řadě poctou osobnosti Jana Šimra. Jeho fotografický archiv, který spravuje Oblastní muzeum v Litoměřicích, tvoří stěžejní část výstavy. „V jeho fotografiích z let 1932–1941 ožívá pestrá krajina předintenzivního hospodaření i rodinné potěšení ze společných výletů a pobývání v náruči středohořských kopců. Na současných snímcích pak můžeme srovnat, jak následující generace krajinu přetvořily.“ přibližuje výstavu její kurátorka, botanička Ladislava Filipová.

Jan Šimr přišel do zdejšího kraje v roce 1922 a nalezl působiště nejprve v Kostomlatech pod Milešovkou a poté v Třebenicích a ve Velemíně. Rozmanitá příroda a malebná krajina Českého středohoří jej okouzlila a stala se tématem jeho života. Stal se nejen jejím obdivovatelem, ale také dokumentátorem a ochráncem. Byl dlouholetým konzervátorem památkové péče pro Bílinsko, Lovosicko a Litoměřicko a iniciátorem vyhlášení řady přírodovědecky cenných rezervací, např. Košťálov nebo Boreč. Stal se spoluzakladatelem biologické stanice ve Velemíně, která dodnes slouží studentům i vědcům Karlovy univerzity. Zajímal se také o staré stromy a pořizoval jejich soupisy, neboť, jeho vlastními slovy, „každé zničení starého stromu je ztrátou, kterou mohou napravit teprve staletí, ale většinou je to ztráta nenapravitelná“.

Druhou, neméně důležitou součástí výstavy, je představení projektu LIFE České středohoří. Jeho hlavním cílem je vytvoření pestré krajinné mozaiky, která poskytne vhodné zázemí všem jejím živým složkám. Jak objasňuje manažerka projektu Gabriela Kubátová: „Výstava je podpořena z projektu LIFE České středohoří, který se snaží o stejné věci, jako Jan Šimr. Tedy o vytvoření takové krajiny, která bude co nejpestřejší, a poskytne proto domov co nejvíce druhům. Také o péči a ochranu těch nejcennější lokalit.“ Spojitost mezi aktivitami Jana Šimra a aktuálně probíhajícím projektem LIFE České středohoří naznačuje také PR manager projektu Ondřej Nitsch: „Část výstavy je zaměřena na popis významných prvků přírody a krajiny Českého středohoří, které se v posledních sto letech výrazně proměnilo. Právě Jan Šimr byl jedním z prvních přírodovědců, který si rizik pro zdejší přírodu všímal, upozorňoval na ně a zasadil se o oficiální ochranu vybraných lokalit, jednotlivých druhů nebo významných stromů.“

Nedílnou součást výstavy tvoří část určená dětským návštěvníkům. Děti si budou moci vyzkoušet, jaké je to „být přírodovědcem“, seznámí se s odbornou prací vědců prostřednictvím aktivit začleněných ve výstavě. Výstavu si budou moci také samy projít s pracovním průvodcem výstavou. Do budoucna budou v nabídce také doprovodné programy pro skupiny. Výstavu doplňuje i audioprůvodce SmartGuide zpracovaný rovněž v německém jazyce.

K výstavě se připravují přednášky i přírodovědné exkurze – jejich termíny i cíle budou průběžně upřesňovány. Již nyní ale mohou všichni milovníci toulek přírodou vyrazit po stopách Jana Šimra s aplikací GeoFun. Ta je zdarma ke stažení a své uživatele provede trasou na Košťálov, kterou doplňuje několik zábavných úkolů.

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Rekonstrukce staré radnice

02. 01. 2024 - 31. 12. 2024
Oblastní muzeum v Litoměřicích (Oblastní muzeum v Litoměřicích, příspěvková organizace)

Výstava o historii a průběhu obnovy památkově chráněné budovy, která se v prosinci loňského roku stala národní kulturní památkou. Oblastní muzeum v Litoměřicích je dlouhodobě uzavřeno z důvodu rekonstrukce budovy a přípravy nové muzejní expozice. Již nyní ale mohou zájemci nahlédnout do interiérů staré městské radnice, ve které muzeum sídlí, a prohlédnout si je v čisté, dosud nezařízené podobě. Navštívit mohou také jedinečný zasedací sál, kterému zásah restaurátorů dodal původní barevnost. Součástí návštěvnické trasy je i výstava o rekonstrukci staré radnice. Prohlídku lze objednat v pokladně muzea. https://www.muzeumlitomerice.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=200065&id=1716&p1=2684

Přečíst více

O historii staré radnice

02. 01. 2024 - 31. 12. 2024
Oblastní muzeum v Litoměřicích (Oblastní muzeum v Litoměřicích, příspěvková organizace)

Při procházce městem se můžete zastavit na prohlídku výstavy o historii a zajímavostech jedné z nejcennějších historických budov v Litoměřicích. 11 panelů umístěných v podloubí a ve dvoře muzea přiblíží osudy staré městské radnice. Její budova prošla v posledních dvou letech úspěšnou rekonstrukcí, která byla oceněna mimo jiné vyhlášením stavby národní kulturní památkou. Výstava je volně přístupná, dvůr budovy je otevřen ve dnech úterý–pátek od 10 do 16 hodin. Přijďte objevit nová zákoutí v centru města!  https://www.muzeumlitomerice.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=200065&id=1717&p1=2685  

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.