Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Den Jana Kubiše

Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany

Den Jana Kubiše Panenské Břežany, Památník národního útlaku a odboje.

Srdečně Vás zveme na vzpomínkovou akci "Den Jana Kubiše", kterou pro Vás připravujeme na sobotu 27. května.
Celodenní program proběhne v Panenských Břežanech v areálu Památníku národního útlaku a odboje od 11.00 do 18.00 hod.
Vstup je zdarma, občerstvení na místě.

Vzpomínková akce se uskuteční na Horním zámku v Panenských Břežanech. Při této příležitosti bude představen originál dopisu Jana Kubiše, který odeslal Marii Želanové dva týdny před uskutečněním atentátu. V zámeckém parku bude k vidění moderní a historická vojenská technika, panelové výstavy o válečných parašutistických výsadcích, v kapli sv. Anny budou každou hodinu probíhat komentované prohlídky. A můžete se těšit na přednášky o výsadcích Silver A a Silver B.
V budově památníku budete mít možnost vyzkoušet virtuální realitu, kdy se prostřednictvím 3D brýlí ocitnete o osmdesát jedna let zpět, a stanete se "účastníky" atentátu na R. Heydricha. Expozice s názvem "Zločin a trest" bude volně přístupná.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Skupina BARIUM


Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany

Přednáška Libora Pařízka o 3. vlně výsadků československých parašutistů do okupované vlasti ve čtvrtek 12. 10. 2023 od 17:30 hodin. Operace Barium byl krycí název pro paradesantní výsadek vyslaný během II. světové války z Anglie na území Protektorátu Čechy a Morava. Výsadek byl organizován zpravodajským odborem exilového Ministerstva národní obrany a byl řazen do třetí vlny.   Rezervace jsou možné na adrese pnuo@ompv.cz 

Přečíst více

Nově přístupná sakristie kaple sv. Anny v Panenských Břežanech

01. 07. 2023 - 30. 09. 2023
Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany

Při příležitosti tří stého výročí úmrtí Jana Blažeje Santiniho bude od 1. července do 30. září 2023 přístupná sakristie kaple sv. Anny. V prostorech je umístěna výstava představující historii vzniku tohoto barokního skvostu. Kromě úryvků z kroniky břežanské kaple datované do roku 1705, instalace přibližuje historii ženského benediktinského kláštera sv. Jiří na Pražském hradě jako majitele zdejšího panství.  Jeho abatyše Františka Helena Pieroni da Galiano stavbu iniciovala a zadala mladému architektu Janu Blažeji Santinimu Aichlovi. Její zásluhou vznikla sakrální stavba, ve které prvně uplatnil princip paprsčité centrály.   Návštěvu kaple můžete spojit s návštěvou poutní mše svaté v neděli 30. 7. 2023 od 10 hodin. Nebo se přidat k pěší pouti v 8 hodin od kostela sv. Klimenta v Odolena Vodě, kterou pořádá farnost Odolena Voda.

Přečíst více

Santiniho stavby očima zaměstnanců

18. 05. 2023 - 22. 10. 2023
Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany

Výstava fotografií Santiniho staveb, jak jej vidí zaměstnanci oblastního muzea Praha - východ v Brandýse nad Labem. Jako připomenutí slavného barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho od jehož úmrtí letos v prosinci uplyne 300 let pořádá PNÚO v Panenských Břežanech výstavu fotografií. Návštěvníci si budou moci prohlédnout velkoformátové fotografie staveb J.B.Santiniho, jak je vidí pracovníci Oblastního muzea v Brandýse nad Labem. Součástí výstavy bude i ukázka starších i starých fotoaparátů ze soukromých sbírek.  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.