Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Nově přístupná sakristie kaple sv. Anny v Panenských Břežanech

Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany

01. 07. 2023 - 30. 09. 2023

Při příležitosti tří stého výročí úmrtí Jana Blažeje Santiniho bude od 1. července do 30. září 2023 přístupná sakristie kaple sv. Anny. V prostorech je umístěna výstava představující historii vzniku tohoto barokního skvostu.

Kromě úryvků z kroniky břežanské kaple datované do roku 1705, instalace přibližuje historii ženského benediktinského kláštera sv. Jiří na Pražském hradě jako majitele zdejšího panství.  Jeho abatyše Františka Helena Pieroni da Galiano stavbu iniciovala a zadala mladému architektu Janu Blažeji Santinimu Aichlovi. Její zásluhou vznikla sakrální stavba, ve které prvně uplatnil princip paprsčité centrály.

 

Návštěvu kaple můžete spojit s návštěvou poutní mše svaté v neděli 30. 7. 2023 od 10 hodin. Nebo se přidat k pěší pouti v 8 hodin od kostela sv. Klimenta v Odolena Vodě, kterou pořádá farnost Odolena Voda.


Vyhledat muzeum


Aktuality

Den Jana Kubiše


Památník národního útlaku a odboje Panenské Břežany

Již 4. ročník vzpomínkové akce na hrdiny Operace Athropoid pořádané za finanční podpory Ministerstva obrany ČR a ve spolupráci s Československou obcí legionářskou. V rámci programu bude pro návštěvníky zpřístupněný dolní „Heydrichův“ zámek v Panenských Břežanech. K vidění bude moderní i historická vojenská technika, prezentace Muzea Policie ČR, přednášky Jaroslava Čvančary a PhDr. Pavla Kopečka. Můžete se těšit na koncert The Rebels Pipers – Pipes and Drums. Bližší informace na našem webu: https://panenske-brezany.muzeumbrandys.cz/cz/aktualita/531-den-jana-kubise-2024

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.