Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

TEREZÍN - ZÁVĚREM

Malá pevnost (Památník Terezín)

14. 05. 2015 - 30. 10. 2015

Výstavní projekt výtvarníků Jiřího Sozanského a Ivana Bukovského k 70. výročí konce 2. světové války.

14. května  - 30. října 2015
výstavní prostory IV. dvora Malé pevnosti Terezín
výstava bude zahájena vernisáží, která se bude konat 14.5.2015 od 14 hod. ve výstavních prostorách IV. dvora Malé pevnosti
 
Projekt výtvarníků Jiřího Sozanského a Ivana Bukovského k 70. výročí konce 2. světové války.
 
V roce 2015 uplyne 70 let od ukončení II. světové války. Generace narozená těsně po II. světové válce vyrůstala v klimatu vyrovnávání se s touto katastrofou. Téma II. svět. války bylo nosné pro generaci, která s ní neměla osobní, ale zprostředkovanou zkušenost. 
Do této kategorie patří výtvarní umělci Jiří Sozanský a Ivan Bukovský, kteří nastoupili na českou výtvarnou scénu v první polovině 70. let minulého století, v období tzv. normalizace.
 
Přesto, že se v té době těšila podpoře Husákova režimu pouze kultura odpovídající ideologickým klišé, dařilo se oběma autorům pracovat v prostředí Malé pevnosti na nezávislých projektech v letech 1977 – 1980.
 
V té době museli svoji činnost v Památníku ukončit pod tlakem komunistického aparátu. Po převratu v roce 1989 na své angažmá v letech 70.tých navázali a vraceli se s projekty již jako solitéři. Nebyly to návraty formální.  Po rozpadu totalitních režimů byla odtajněna řada skutečností, které změnily pohled na průběh válečného konfliktu v mnoha souvislostech a byly důvodem k další reflexi.
 
Jiří Sozanský a Ivan Bukovský mají své důvody se v roce 2015 k oslavám ukončení II. svět. války připojit, protože jde o téma, které je provází celý umělecký život a kterému se systematicky věnují. Garantem projektu bude občanské sdružení Symposion, kurátorem Jiří T. Kotalík.
 

Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.