Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Co s tím strdím?

Renesanční Sittrův dům (Prachatické muzeum)

04. 10. 2016 - 30. 12. 2016

Výstava o včelařství, voskařství a perníkářství. Termíny doprovodných akcí sledujete na našem webu nebo facebooku.

 

Když praotec Čech vystoupil na horu Říp a rozhlédl se po okolní krajině, k svému uspokojení spatřil zemi zaslíbenou – zemi „mlékem a strdím oplývající“. Spojení mléka a strdí jako výraz nejvyššího blahobytu přejali staří čeští kronikáři ze starověké literatury. Víte ale, co že to to pověstné strdí je?

Na výstavě Prachatického muzea „Co s tím strdím?“ se dozvíte nejen to, kdo strdí vyráběl, ale také to, k čemu bylo dobré. Jistě již tušíte, že to vše nějakým způsobem souvisí se včelařstvím, voskařstvím nebo perníkářstvím. A pokud si chcete prohloubit znalosti o minulosti těchto oborů lidské činnosti, pak je pro Vás výstava Prachatického muzea to pravé. V části zaměřené na včelařství se můžete seznámit se životem včely a s tím, jak úchvatné dílo vytváří. Představí se také artefakty odkazující na starší i novější způsoby včelaření a stranou nezůstane ani historie prachatického včelařského spolku. Vždyť český včelařský spolek oslaví v příštím roce 95 let svého působení v Prachaticích.

Pojmy jako táfle, hůlky, konfekty, marcipány nebo drůbeřka Vám napoví, jak rozmanitá byla perníkářská produkce. Seznámíte se s ní prostřednictvím podmanivé krásy starých vyřezávaných forem. Stranou ale nezůstanou ani novější obrysové formy a výrobky z nich.  A pokud budete chtít poznat některé prachatické perníkáře i jménem, máte jedinečnou příležitost.

Jedno jméno ostatně můžeme prozradit hned – Josef Allesch, perníkář a především voskař, jehož pozůstalost se budoucím generacím zachovala právě díky Prachatickému muzeu. Propojení perníkářského a voskařského řemesla nebylo v minulosti žádnou výjimkou. Voskařům je ale věnována samostatná část výstavy. Do jejich produkce nemusely zdaleka spadat pouze svíčky nebo voskové obětinky. Vosk byl až do vynálezu umělých hmot nejšířeji použitelnou tvárnou hmotou, kterou využívali i mnozí voskaři – specialisté. Někteří se zaměřovali jen na úzkou, až uměleckou produkci, a také s ní se budete moci na výstavě seznámit.


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.