Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

BÝVALÉ PAPÍRNY

Ohodnoťte muzeum

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci ( pobočka Stará papírna)

Dějiny papírenské výroby v Žatci sahají do roku 1866, kdy Johann Schöffl založil manufakturu na výrobu kartonáže v historické části města. Tuto manufakturu koupil roku 1873 Moritz Lüdersdorf.


4,7
Celkový dojem z muzea

 

Dějiny papírenské výroby v Žatci sahají do roku 1866, kdy Johann Schöffl založil manufakturu na výrobu kartonáže v historické části města. Tuto manufakturu koupil roku 1873 Moritz Lüdersdorf. Manufaktura zřejmě nestačila pokrýt zájem odběratelů, takže dal M. Lüdersdorf postavit na žateckém Horním předměstí při silnici do Rakovníka (dnešní ulice Volyňských Čechů) novou továrnu (č. p. 733, dostavěna roku 1878) podle návrhu žateckého architekta Josefa Petrovskeho. Závod byl značně rozšířen v letech 1881 a 1888 – 1889 a tak se ke konci 19. století stala továrna největší kartonážkou v celém Rakousku-Uhersku a jen v sousedním Německu byly dva o málo větší závody se stejným výrobním programem. Tehdy továrna zaměstnávala na 300 lidí a vyráběla především lékárnické a klenotnické krabičky, kartonáž pro cukrovinky a pro kosmetiku. K potisku krabic měl závod svou vlastní tiskárnu.

Další tovární hala byla k závodu přistavěna v roce 1909 podle návrhu Josefa Salomona. Tím se nejen opět zvýšil objem výroby, ale i její sortiment - součástí závodu je k tomuto datu i knihtiskárna.

Moritz Lüdersdorf (a jeho manželka Maria) vlastní továrnu spolu s vilou do poloviny 30. let 20. století, kdy vlastnictví přechází na syna původních majitelů Rudolfa Lüdersdorfa. Ten vlastní závod pravděpodobně až do roku 1945, kdy mu je na základě tzv. dekretů prezidenta republiky odebrán a přechází na československý stát. Po krátkém období národní správy je továrna opět krátce začleněna do národního podniku Západočeské papírny.

V roce 1950 přechází kartonážka do n. p. Děčínské papírny. Na počátku 60. let se pak továrna stává pobočným závodem n. p. Severočeské papírny Štětí (a tedy také užívá známou obchodní značku SEPAP) se specializací na výrobu krabic, papírových pytlů a krabiček pro luxusní výrobky (české křišťálové sklo a karlovarský porcelán), později – v 90. letech 20. století - i papírových nákupních tašek. Po privatizaci se ze závodu stala dceřiná společnost a. s. SEPAP Štětí.

V roce 1995 zaměstnává továrna 70 lidí. Po změně majitele papírny ve Štětí se žatecká továrna stává rovněž majetkem švédské firmy Assidomän a stejně tak o několik let poté majetkem rakouské firmy Frantschach Consumer Bags.

V roce 2002 firma zastavila v žatecké továrně výrobu, areál prodala developerovi, který ve dvoře bývalé továrny postavil prodejnu řetězci LIDL.

V  roce 2015 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce části budov bývalých papíren v Žatci, financovaná z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Poskytovatelem dotace byl ROP Severozápad. Prostory někdejší slavné kartonážky Moritze Lüderdorfa (pozdější pobočky Severočeských papíren SEPAP) budou Regionálnímu muzeu K. A. Polánka sloužit jako depozitář. Potvrdilo to svým usnesením o předání majetku do užívání muzeu zastupitelstvo Žatce na své schůzi dne 9. listopadu 2015. Své místo zde má také nová expozice „Z historie žateckého průmyslu". Budova poskytuje rovněž prostor pro pořádání kulturních a vzdělávacích akcí.


 

Zaměření: technické

Vložit příspěvek

Diskusní příspěvky

žádné příspěvky

Sibiřský husky na závodech


BÝVALÉ PAPÍRNY (Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci ( pobočka Stará papírna))

Beseda s musherem Lukášem Klímou z Klůčku, který představí závody ve psích spřeženích. Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve 2. května 2024 od 17 hodin do Staré papírny na přednášku Sibiřský husky na závodech, kterou povedou musheři Lukáš a Kateřina Klímovi z Klůčku. „Doprovodná akce k probíhající výstavě Pes – věrný přítel člověka představí původ a plemena tažných psů, historii plemene Sibiřský husky, historii mushingu, závody psích spřežení v Čechách i v zahraničí a disciplíny v závodech psích spřežení. Vstupné na přednášku je jednotné 55 Kč“, pozval za muzeum Ing. Martin Čížek. ******* Lukáš a Kateřina Klímovi S pejsky trénují zhruba devět let a momentálně jezdí s osmi až deseti psy. Na podzim závodí nejraději v kategorii C1, protože jízda na tříkolce je velký adrenalin. V zimě se zaměřují na midové a longové závody, při kterých si užívají čas strávený se psy, romantiku dlouhé jízdy a zasněžené krajiny. Jejich srdcovým závodem je Šediváčkův long, jeden z nejtěžších závodů psích spřežení v Evropě. V roce 2019 a 2020 se jim podařilo dokončit závody Polardistans 160 ve Švédsku a Femundlopet 450 v Norsku. Podle jejich slov by se rádi do Skandinávie opět vrátili. Mají tři kluky, kteří již také začínají "mašujovat". Těší je spokojené tváře pejsků, když dělají to, pro co žijí.      

Přečíst více

Pes, věrný přítel člověka

11. 04. 2024 - 07. 11. 2024
BÝVALÉ PAPÍRNY (Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci ( pobočka Stará papírna))

Výstava ve spolupráci s Regionálním muzeem v Chrudimi o vývoji psa. Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na výstavu Pes, věrný přítel člověka, která bude slavnostně zahájena 11. dubna 2024 od 17 hodin v prostorách Staré papírny, Volyňských Čechů 733, Žatec, za účasti chovatelky a cvičitelky psů Ing. Heleny Šabatové. Na úvod vystoupí žáci dramatického oboru ZUŠ Žatec. „Panelovou část výstavy nám zapůjčilo Regionální muzeum v Chrudimi. Je zaměřena na vývoj psa jako domácího zvířete, jeho divoké předchůdce - vlky, česká plemena, psí smysly, bojovnost a práci psů ve službách člověka. Naše muzeum ji doplňuje vlastní sbírkou historických psích známek, předměty souvisejícími s chovem, výcvikem psů a některé trofeje zapůjčili Petr Malý ze Žatce a další žatečtí kynologové. K vidění budou také saně pro psí spřežení, které při svých závodech používá musher Lukáš Klíma z Klůčku a další předměty dodané MVDr. Ivanou Kocinovou z Veteriny v Podměstí. Zároveň se dozvíte informace o psích NEJ a něco málo z pověstí a bájí. Po celou dobu výstavy můžete podpořit Útulek v Jimlíně finančním příspěvkem či donést psí hračky, deky, krmivo a jiné potřebné věci. Pro děti jsou připraveny pracovní listy, hry a hádanky“, přiblížil kurátor výstavy Ing. Martin Čížek. Výstava potrvá do 7. listopadu 2024 a otevřena je od úterý do čtvrtka v čase 9 až 17 hodin.    

Přečíst více

Z historie žateckého průmyslu

03. 12. 2015 - 30. 12. 2024
BÝVALÉ PAPÍRNY (Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci ( pobočka Stará papírna))

Slavnostní zpřístupnění nové stálé expozice o žateckém průmyslu. Za historií žateckého průmyslu i jeho architekty Nová expozice muzea v budově bývalých papíren, Volyňských Čechů 733 Dne 3. prosince 2015 v 17.00 si vás dovolujeme pozvat na slavnostní otevření nové expozice Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci ve zrekonstruovaných prostorách bývalých papíren. Seznámíte se s historií dnes již zaniklých průmyslových podniků ve městě v 19. a 20. století. Mnohé z nich patřily ve své době k těm nejslavnějším. Žatecká kartonážka či Dreherovův pivovar vyvážely své výrobky do celého světa. Výbornou pověst měl i žatecký akciový cukrovar. Podniky převážně německých a židovských podnikatelů se předávaly z generace na generaci, jména některých z majitelů ještě přetrvávají v historickém povědomí místních, byť už třeba nevědí, co si s nimi přesně spojit. Nová expozice tak připomene podnikatele Lüdersdorfa (kartonážka), Becherta (výroba šroubů), Mendla a Mustada (drátovna), Telatka (drátovna), Siebera (piana) či Schuldese (zemědělské stroje) i kontroverzního A. Kaisera (cihelna), který se stal v osudovém roce 1938 žateckým starostou. Zmíněna bude i celá řada dalších menších rodinných firem z nejrůznějších oborů (nábytek, zpracování smrkové smoly, výroba bot, knoflíků, likérů a lihovin...). Dozvíte se, kdo vyráběl slavnou Chmelovou hořkou, nebo proč se žatecký Dreherův pivovar soudil z plzeňským Prazdrojem. Zjistíte, proč bratři Schuldesové zkoušeli vytápět pole a jaké další technické pokusy prováděli ve městě s elektřinou. Opomenuty nezůstaly ani pozapomenuté ženy - podnikatelky, např. paní Emilia Dwořak či Kitty Wünschek-Dreher, vnučka slavného A. Drehera staršího. Místní si připomenou, z jakých kořenů vyrostla kdysi známá žatecká Šroubárna či Mitop (výroba plsti), nebo kde byla první proslulá žatecká konzervárna, předcházející Frutě. Dozvíte se, kde všude ve městě i okolí kdysi pracovaly cihelny, i to, že dnes zaniklá městská cihelna vyráběla cihly s požehnáním Václava IV. již od středověku. Pro výstavní panely byly vybrány staré fotografie, mapy, účty, plány a firemní reklamy, vitríny zaplnily i ukázky výrobků vybraných podniků. Srdečně zveme zájemce o historii průmyslu, historii města Žatec i pamětníky z dnes již zaniklých žateckých podniků. Další přírůstky pro expozici z rodinných archivů jsou stále vítány. Expozice bude po slavnostním otevření v budově bývalých papíren přístupná veřejnosti v zrekonstruovaném prostoru, který slouží také jako multifunkční sál.

Přečíst více


Kontakty

Adresa:

BÝVALÉ PAPÍRNY
Volyňských Čechů 733
438 01 Žatec
GPS: 50.3224306, 13.5435208

Telefon:

+420 774 411 350

Oficiální stránky muzea:

http://www.muzeumzatec.cz


Výsledky hodnocení

Expozice a výstavy
5,0
Lidé v muzeu
5,0
Služby návštěvníkům
4,0
Doprovodné akce
5,0
Zobrazit všechna hodnocení muzea (1)
4,7
Celkový dojem z muzea

Vyhledat muzeum


Aktuality

Sibiřský husky na závodech


BÝVALÉ PAPÍRNY (Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci ( pobočka Stará papírna))

Beseda s musherem Lukášem Klímou z Klůčku, který představí závody ve psích spřeženích. Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve 2. května 2024 od 17 hodin do Staré papírny na přednášku Sibiřský husky na závodech, kterou povedou musheři Lukáš a Kateřina Klímovi z Klůčku. „Doprovodná akce k probíhající výstavě Pes – věrný přítel člověka představí původ a plemena tažných psů, historii plemene Sibiřský husky, historii mushingu, závody psích spřežení v Čechách i v zahraničí a disciplíny v závodech psích spřežení. Vstupné na přednášku je jednotné 55 Kč“, pozval za muzeum Ing. Martin Čížek. ******* Lukáš a Kateřina Klímovi S pejsky trénují zhruba devět let a momentálně jezdí s osmi až deseti psy. Na podzim závodí nejraději v kategorii C1, protože jízda na tříkolce je velký adrenalin. V zimě se zaměřují na midové a longové závody, při kterých si užívají čas strávený se psy, romantiku dlouhé jízdy a zasněžené krajiny. Jejich srdcovým závodem je Šediváčkův long, jeden z nejtěžších závodů psích spřežení v Evropě. V roce 2019 a 2020 se jim podařilo dokončit závody Polardistans 160 ve Švédsku a Femundlopet 450 v Norsku. Podle jejich slov by se rádi do Skandinávie opět vrátili. Mají tři kluky, kteří již také začínají "mašujovat". Těší je spokojené tváře pejsků, když dělají to, pro co žijí.      

Přečíst více

Pes, věrný přítel člověka

11. 04. 2024 - 07. 11. 2024
BÝVALÉ PAPÍRNY (Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci ( pobočka Stará papírna))

Výstava ve spolupráci s Regionálním muzeem v Chrudimi o vývoji psa. Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na výstavu Pes, věrný přítel člověka, která bude slavnostně zahájena 11. dubna 2024 od 17 hodin v prostorách Staré papírny, Volyňských Čechů 733, Žatec, za účasti chovatelky a cvičitelky psů Ing. Heleny Šabatové. Na úvod vystoupí žáci dramatického oboru ZUŠ Žatec. „Panelovou část výstavy nám zapůjčilo Regionální muzeum v Chrudimi. Je zaměřena na vývoj psa jako domácího zvířete, jeho divoké předchůdce - vlky, česká plemena, psí smysly, bojovnost a práci psů ve službách člověka. Naše muzeum ji doplňuje vlastní sbírkou historických psích známek, předměty souvisejícími s chovem, výcvikem psů a některé trofeje zapůjčili Petr Malý ze Žatce a další žatečtí kynologové. K vidění budou také saně pro psí spřežení, které při svých závodech používá musher Lukáš Klíma z Klůčku a další předměty dodané MVDr. Ivanou Kocinovou z Veteriny v Podměstí. Zároveň se dozvíte informace o psích NEJ a něco málo z pověstí a bájí. Po celou dobu výstavy můžete podpořit Útulek v Jimlíně finančním příspěvkem či donést psí hračky, deky, krmivo a jiné potřebné věci. Pro děti jsou připraveny pracovní listy, hry a hádanky“, přiblížil kurátor výstavy Ing. Martin Čížek. Výstava potrvá do 7. listopadu 2024 a otevřena je od úterý do čtvrtka v čase 9 až 17 hodin.    

Přečíst více

Z historie žateckého průmyslu

03. 12. 2015 - 30. 12. 2024
BÝVALÉ PAPÍRNY (Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci ( pobočka Stará papírna))

Slavnostní zpřístupnění nové stálé expozice o žateckém průmyslu. Za historií žateckého průmyslu i jeho architekty Nová expozice muzea v budově bývalých papíren, Volyňských Čechů 733 Dne 3. prosince 2015 v 17.00 si vás dovolujeme pozvat na slavnostní otevření nové expozice Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci ve zrekonstruovaných prostorách bývalých papíren. Seznámíte se s historií dnes již zaniklých průmyslových podniků ve městě v 19. a 20. století. Mnohé z nich patřily ve své době k těm nejslavnějším. Žatecká kartonážka či Dreherovův pivovar vyvážely své výrobky do celého světa. Výbornou pověst měl i žatecký akciový cukrovar. Podniky převážně německých a židovských podnikatelů se předávaly z generace na generaci, jména některých z majitelů ještě přetrvávají v historickém povědomí místních, byť už třeba nevědí, co si s nimi přesně spojit. Nová expozice tak připomene podnikatele Lüdersdorfa (kartonážka), Becherta (výroba šroubů), Mendla a Mustada (drátovna), Telatka (drátovna), Siebera (piana) či Schuldese (zemědělské stroje) i kontroverzního A. Kaisera (cihelna), který se stal v osudovém roce 1938 žateckým starostou. Zmíněna bude i celá řada dalších menších rodinných firem z nejrůznějších oborů (nábytek, zpracování smrkové smoly, výroba bot, knoflíků, likérů a lihovin...). Dozvíte se, kdo vyráběl slavnou Chmelovou hořkou, nebo proč se žatecký Dreherův pivovar soudil z plzeňským Prazdrojem. Zjistíte, proč bratři Schuldesové zkoušeli vytápět pole a jaké další technické pokusy prováděli ve městě s elektřinou. Opomenuty nezůstaly ani pozapomenuté ženy - podnikatelky, např. paní Emilia Dwořak či Kitty Wünschek-Dreher, vnučka slavného A. Drehera staršího. Místní si připomenou, z jakých kořenů vyrostla kdysi známá žatecká Šroubárna či Mitop (výroba plsti), nebo kde byla první proslulá žatecká konzervárna, předcházející Frutě. Dozvíte se, kde všude ve městě i okolí kdysi pracovaly cihelny, i to, že dnes zaniklá městská cihelna vyráběla cihly s požehnáním Václava IV. již od středověku. Pro výstavní panely byly vybrány staré fotografie, mapy, účty, plány a firemní reklamy, vitríny zaplnily i ukázky výrobků vybraných podniků. Srdečně zveme zájemce o historii průmyslu, historii města Žatec i pamětníky z dnes již zaniklých žateckých podniků. Další přírůstky pro expozici z rodinných archivů jsou stále vítány. Expozice bude po slavnostním otevření v budově bývalých papíren přístupná veřejnosti v zrekonstruovaném prostoru, který slouží také jako multifunkční sál.

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.