Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Léto budiž pochváleno!

Regionální muzeum Mělník

Interaktivní výstava, prostřednictvím které nahlédneme do volného letního času mělnických obyvatel i návštěvníků Mělníka a jeho okolí v první třetině 20. století.

Léto v muzeu!

Rychlými kroky se blíží doba prázdnin a dovolených a i ti z nás, kteří nechávají svá rozhodnutí na poslední chvíli, začínají pomalu přemýšlet nad programem svých volných dnů.

Inspirací ke krátkodobým výletům do blízkého okolí se může stát i výstava v Regionálním muzeu Mělník s názvem Léto budiž pochváleno, která zanese návštěvníka do první třetiny 20. století a seznámí jej s tím, jak trávili své volné dny Mělničané i návštěvníci tohoto města. Vydejte se po stopách svých předků a porovnejte, jak místa zachycená na výstavě vypadají dnes. Víte, kde stávala mělnická plovárna, jakou měla podobu a s jakými problémy se potýkal nejdéle sloužící prvorepublikový plavčík pan Dušánek i jeho kolegové? Jaké bylo nejoblíbenější místo místních spolků k jejich letním výletům a jak vypadal program takového výletu? Dobové fotografie zachycující výlety mělnických turistů vám ukážou, kam směřovaly jejich kroky, a jak vypadalo tehdejší značkování turistických tras. Objevíte zašlou slávu hotelu Harasov, který byl oblíbeným výletním cílem i místem dlouhodobějšího letního pobytu především pro Pražany. K vyhledávaným letním destinacím ostatně patřilo celé Kokořínské údolí se svými hotely a pensiony i koupalištěm pod známým hradem. Mnoho lidí si za místo letního pobytu vybralo i půvabné městečko Mšeno, zvláště poté, kdy se zde v roce 1932 otevřelo nové městské koupaliště.

Kokořínské lesy hostily i první české skauty, své tábory zde uspořádal zakladatel českého skautingu A. B. Svojsík. Krásná příroda učarovala také trampům, a to natolik, že zde na začátku 30. let založili osadu Harakoko.

Dobové materiály doprovodí naznačené interiéry a exteriéry, které nás zavedou na plovárnu, mezi trampy či do kuchyně, kde hospodyňka pilně zpracovává lesní plody. Protože k pobytům na letním bytě nepatřilo jen opalování, koupání, pobyt na čerstvém vzduchu a procházky, ale i snaha vytvořit si zásobu kompotů, marmelád, sirupů a jiných dobrot, které pak v zimě pomohou odlehčit rodinný rozpočet.
Výstavu budou již tradičně v interaktivním duchu provázet zážitkový projekt pro školy a v čase prázdnin programy pro objednané skupiny z řad veřejnosti, s kterými se vydáme do časů první republiky.

Výstava - Léto budiž pochváleno!


Vyhledat muzeum


Aktuality

Geocaching...hledání pokladů?

22. 06. 2021 - 15. 08. 2021
Regionální muzeum Mělník

Interaktivní výstava ve spolupráci s Českou asociací geocachingu. Je geocaching novodobé hledání pokladů? Co na něm hráče tak moc baví a jaká je jeho historie? Regionální muzeum Mělník ve spolupráci s Českou asociací geocachingu Vás zve na interaktivní výstavu, která představuje hráčům i laikům pravidla, principy a novinky geocachingu. Výstava vznikla k výročí 20 let od chvíle, kdy se první keška ocitla ve svém úkrytu. Stalo se tak 3. května roku 2000 v USA, když nedaleko Portlandu v Oregonu uložil historicky první keš Dave Ulmer. O rok později našla svůj úkryt v přírodní rezervaci u Štramberka i první keška v ČR. Geocaching se stal v České republice velmi oblíbenou aktivitou. V roce 2012 vznikla Česká asociace geocachingu, z.s. (ČAGeo) jako zájmové sdružení geocacherů, kteří měli chuť udělat společně pro svůj koníček něco navíc. Cílem asociace bylo a je rozvíjet geocaching tak, aby byl smysluplnější, zdravější a celkově přínosnější aktivitou pro celou komunitu... A v tomto duchu je připravena i výstava. Ať jste zkušeným hráčem nebo je pro Vás geocaching zcela cizí slovo, najdete si zde to své. Výstava nabídne řadu interaktivních aktivit, při kterých si vyzkoušíte základní principy geocachingu na vlastní kůži. S načerpanými informacemi pak můžete směle vyrazit odlovit např. některou z kokořínských keší. V CHKO Kokořínsko - Máchův kraj je jich jako máku...ostatně stejně jako kdekoliv v České republice...:-)  

Přečíst více

Na plný plyn

22. 06. 2021 - 19. 09. 2021
Regionální muzeum Mělník

Výstava s doprovodnou soutěží. Mělnický sběratel Martin Švec představí své modely různých typů vozidel. Jeho sbírka čítá necelých 3 000 kovových autíček! Mělnický sběratel Martin Švec představí své modely různých typů vozidel. Jeho sbírka čítá necelých 3 000 kovových autíček!  Vystavena bude nejzajímavější část sbírky: osobní, nákladní, policejní, hasičské i sportovní vozy, taxíky, autobusy, veteráni, včetně několika speciálních kolekcí - auta Jamese Bonda – agenta 007m, prezidentské speciály a další. K vidění budou modely značek Bburago, Abrex, Matchbox, Cararama, Gorgi, Solido, Welly, Maisto a další, které jsou nejčastěji v měřítkách 1:18, 1:24, 1:43, 1:72.   A jak celá sbírka začala? První autíčko dostal pan Švec k narozeninám v roce 1965 a už jako malý kluk svého angličáka opatroval a postupně k němu shromažďoval další. Už v té době se rozhodl, že autíčka nebudou na hraní, že znamenají mnohem víc. A tak i to první autíčko darované jeho babičkou z roku 1965 na výstavě uvidíte.   Každý si na výstavě najde to své vysněné, to se kterým si jako malý hrál, ale možná i to, co mu dnes stojí před domem.   Při doprovodné soutěži Vás čeká "Jízda časem na plný plyn" v muzejní historické expozici, kde se nám některá autíčka zatoulala. Ten kdo je najde a vyřeší jejich otázky, může se těšit, že ho v září vylosujeme a dostane super ceny: angličáky, stolní hry, dobroty...i překvapení.

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.