Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Léto budiž pochváleno!

Regionální muzeum Mělník

Interaktivní výstava, prostřednictvím které nahlédneme do volného letního času mělnických obyvatel i návštěvníků Mělníka a jeho okolí v první třetině 20. století.

Léto v muzeu!

Rychlými kroky se blíží doba prázdnin a dovolených a i ti z nás, kteří nechávají svá rozhodnutí na poslední chvíli, začínají pomalu přemýšlet nad programem svých volných dnů.

Inspirací ke krátkodobým výletům do blízkého okolí se může stát i výstava v Regionálním muzeu Mělník s názvem Léto budiž pochváleno, která zanese návštěvníka do první třetiny 20. století a seznámí jej s tím, jak trávili své volné dny Mělničané i návštěvníci tohoto města. Vydejte se po stopách svých předků a porovnejte, jak místa zachycená na výstavě vypadají dnes. Víte, kde stávala mělnická plovárna, jakou měla podobu a s jakými problémy se potýkal nejdéle sloužící prvorepublikový plavčík pan Dušánek i jeho kolegové? Jaké bylo nejoblíbenější místo místních spolků k jejich letním výletům a jak vypadal program takového výletu? Dobové fotografie zachycující výlety mělnických turistů vám ukážou, kam směřovaly jejich kroky, a jak vypadalo tehdejší značkování turistických tras. Objevíte zašlou slávu hotelu Harasov, který byl oblíbeným výletním cílem i místem dlouhodobějšího letního pobytu především pro Pražany. K vyhledávaným letním destinacím ostatně patřilo celé Kokořínské údolí se svými hotely a pensiony i koupalištěm pod známým hradem. Mnoho lidí si za místo letního pobytu vybralo i půvabné městečko Mšeno, zvláště poté, kdy se zde v roce 1932 otevřelo nové městské koupaliště.

Kokořínské lesy hostily i první české skauty, své tábory zde uspořádal zakladatel českého skautingu A. B. Svojsík. Krásná příroda učarovala také trampům, a to natolik, že zde na začátku 30. let založili osadu Harakoko.

Dobové materiály doprovodí naznačené interiéry a exteriéry, které nás zavedou na plovárnu, mezi trampy či do kuchyně, kde hospodyňka pilně zpracovává lesní plody. Protože k pobytům na letním bytě nepatřilo jen opalování, koupání, pobyt na čerstvém vzduchu a procházky, ale i snaha vytvořit si zásobu kompotů, marmelád, sirupů a jiných dobrot, které pak v zimě pomohou odlehčit rodinný rozpočet.
Výstavu budou již tradičně v interaktivním duchu provázet zážitkový projekt pro školy a v čase prázdnin programy pro objednané skupiny z řad veřejnosti, s kterými se vydáme do časů první republiky.

Výstava - Léto budiž pochváleno!


Vyhledat muzeum


Aktuality

Mezinárodní den archeologie - hradiště Zámka


Regionální muzeum Mělník

Regionální muzeum Mělník zve na další procházku do české archeologické lokality v rámci Mezinárodního dne archeologie. Tentokrát jsme přijali pozvání k sousedům do Prahy. Regionální muzeum Mělník zve na další procházku do české archeologické lokality v rámci Mezinárodního dne archeologie. Tentokrát jsme přijali pozvání k sousedům do Prahy. Zveme na komentovanou prohlídku pravěkého výšinného sídliště a raně středověkého hradiště Zámka u Bohnic. Hradištěm Vás provedou: PhDr. Miloslav Slabina, Mgr. Lucie Hylmarová a PhDr. Alena Veselá. Sraz v 10.00-10.15 hod. u zastávky autobusu (MHD) „Zámky“ (nedaleko přívozu). Trasa povede po modré turistické značce, podél Vltavy (k hradišti cca 2 km). V okolí se nachází další významné archeologické i přírodní památky. Například lze pokračovat dále procházkou po pravém břehu Vltavy (proti proudu) směrem k dalšímu hradišti - Na Farkách (Nad Podhořím), případně procházka PP Čimické údolí, PP Bohnické údolí, údolím Drahanského potoka (PP Dolní Povltaví) a dalšími. Více informací na: tel. 723 798 665 nebo hylmarova@muzeum-melnik.cz.

Přečíst více

Střední Čechy - krajina sv. Ludmily

19. 09. 2020 - 31. 10. 2020
Regionální muzeum Mělník

Slavnostní zahájení fotovýstavy Střední Čechy - krajina sv. Ludmily v parku u kostela sv. Ludmily v Mělníku s dobovou „módní přehlídkou“ v doprovodu kapely Řemdih. Zveme Vás na slavnostní otevření výstavy velkoformátových fotografií Střední Čechy - krajina sv. Ludmily v parku u kostela sv. Ludmily v Mělníku 19. 9. v 13:30 h. Těšit se můžete na dobovou módní přehlídku s komentářem a středověkou hudbu v podání kapely Řemdih. Akci pořádá v rámci oslav výročí 1160 let od narození kněžny sv. Ludmily Regionální muzeum Mělník a město Mělník za finanční podpory Středočeského kraje. Město při této příležitosti připravuje také rodinnou poznávací hru „Mělníkem po stopách sv. Ludmily“. Účastníci navštíví místa se sv. Ludmilou spjatá a po vyluštění tajenky si odnesou drobnou odměnu. Při zahájení výstavy budou přítomni i její autoři: fotograf Miroslav Pásek a historik PhDr. Vladimír Czumalo, CSc., kteří Vás provedou...  

Přečíst více

Imaginárium bratří Formanů

10. 07. 2020 - 04. 10. 2020
Regionální muzeum Mělník

Živá, hravá a inspirující výstava tvůrců a přátel Divadla bratří Formanů v obou sálech mělnického muzea. Přijměte pozvání na živou, hravou a inspirující výstavu tvůrců a přátel Divadla bratří Formanů - Imaginárium!   Oba výstavní sály Regionálního muzea Mělník se letos v létě stanou tajuplným výtvarným a divadelním světem Divadla bratří Formanů. Úspěšná putovní výstava Imaginárium, která probouzí v malých i velkých návštěvnících fantazii, snění a touhu si hrát, přijede do Mělníka na začátku července. Společně s ní připluje a zakotví v Mělníku Divadelní loď Tajemství, která letos slaví 20. výročí své existence.   V sobotu 11. 7. by pak měl na mělnické náplavce před vinařstvím Bettiny Lobkowicz propuknout doprovodný festival Moře u Mělníka.  Na tomto projektu spolupracuje muzeum s městem Mělník, které tak hodlá prostor mělnické náplavky oživit.   Aktéry a tvůrce Imaginária spojuje touha tvořit a objevovat „skutečné“ a krásné věci. Vystavují loutky a divadelní dekorace, které již neožívají v představeních, ale nikterak tím nepozbyly na kráse a přitažlivosti a usilovně hledají mezi všemi dalšími artefakty, objekty, obrázky, hračkami, fotografiemi i důmyslnými mechanismy prostor, ve kterém se děti i dospělí mohou nechat inspirovat k hravosti a užívat vlastní fantazii, cit pro krásu a touhu objevovat.   „Nepřestáváme věřit, že I dnešní lidé obklopení technologiemi a digitálními formami komunikace chtějí cítit radost z umění a že se chtějí dotknout „skutečných“ věcí všemi smysly a vlastníma rukama.“ říká o projektu Matěj Forman.   Výstava Imaginárium přinese malým i velkým návštěvníkům radost z objevování krásy i nepotřebných, odložených a dnes opomíjených věcí, hraček, obrázků, objektů, artefaktů… Připomíná trvanlivou hodnotu dnes již pozapomenutých řemesel, umu a fantazie lidí, řemeslníků a umělců, kteří tvoří svůj svět fantazie vlastníma rukama.   Vernisáž se koná v pátek 10. 7. 2020 společně s večerním rodinným představením „Aladin“ na Divadelní lodi Tajemství.   Expozice potrvá až do 4. října 2020 a bude doprovázena výtvarnou dětskou soutěží „Moje imaginárium“ o super ceny.(1. cena originál grafika od Matěje Formana a autorská dřevěná hračka...)  

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.