Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Léto budiž pochváleno!

Regionální muzeum Mělník

Interaktivní výstava, prostřednictvím které nahlédneme do volného letního času mělnických obyvatel i návštěvníků Mělníka a jeho okolí v první třetině 20. století.

Léto v muzeu!

Rychlými kroky se blíží doba prázdnin a dovolených a i ti z nás, kteří nechávají svá rozhodnutí na poslední chvíli, začínají pomalu přemýšlet nad programem svých volných dnů.

Inspirací ke krátkodobým výletům do blízkého okolí se může stát i výstava v Regionálním muzeu Mělník s názvem Léto budiž pochváleno, která zanese návštěvníka do první třetiny 20. století a seznámí jej s tím, jak trávili své volné dny Mělničané i návštěvníci tohoto města. Vydejte se po stopách svých předků a porovnejte, jak místa zachycená na výstavě vypadají dnes. Víte, kde stávala mělnická plovárna, jakou měla podobu a s jakými problémy se potýkal nejdéle sloužící prvorepublikový plavčík pan Dušánek i jeho kolegové? Jaké bylo nejoblíbenější místo místních spolků k jejich letním výletům a jak vypadal program takového výletu? Dobové fotografie zachycující výlety mělnických turistů vám ukážou, kam směřovaly jejich kroky, a jak vypadalo tehdejší značkování turistických tras. Objevíte zašlou slávu hotelu Harasov, který byl oblíbeným výletním cílem i místem dlouhodobějšího letního pobytu především pro Pražany. K vyhledávaným letním destinacím ostatně patřilo celé Kokořínské údolí se svými hotely a pensiony i koupalištěm pod známým hradem. Mnoho lidí si za místo letního pobytu vybralo i půvabné městečko Mšeno, zvláště poté, kdy se zde v roce 1932 otevřelo nové městské koupaliště.

Kokořínské lesy hostily i první české skauty, své tábory zde uspořádal zakladatel českého skautingu A. B. Svojsík. Krásná příroda učarovala také trampům, a to natolik, že zde na začátku 30. let založili osadu Harakoko.

Dobové materiály doprovodí naznačené interiéry a exteriéry, které nás zavedou na plovárnu, mezi trampy či do kuchyně, kde hospodyňka pilně zpracovává lesní plody. Protože k pobytům na letním bytě nepatřilo jen opalování, koupání, pobyt na čerstvém vzduchu a procházky, ale i snaha vytvořit si zásobu kompotů, marmelád, sirupů a jiných dobrot, které pak v zimě pomohou odlehčit rodinný rozpočet.
Výstavu budou již tradičně v interaktivním duchu provázet zážitkový projekt pro školy a v čase prázdnin programy pro objednané skupiny z řad veřejnosti, s kterými se vydáme do časů první republiky.

Výstava - Léto budiž pochváleno!


Vyhledat muzeum


Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.