Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Plamenům navzdory

Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

02. 06. 2020 - 02. 08. 2020

Výstava „Plamenům navzdory“ připomíná minulost a přítomnost obrazů a grafiky na žďárské tvrzi, která vyhořela v noci z 9. na 10. května 1945.

Plamenům navzdory

 

Výstava „Plamenům navzdory“ připomíná minulost a přítomnost obrazů a grafiky na žďárské tvrzi, která vyhořela v noci z 9. na 10. května 1945. Po požáru trvalo takřka půl století, než se muzeum do budovy vrátilo. Na výstavě uvidíte obrazy starých mistrů i žijících moderních umělců, díla z muzejních sbírek i jen zapůjčená. 75. výročí konce druhé světové války a zničujícího požáru tvrze připomínají díla Josefa Kosinky, který byl sám spolupracovníkem račínských partyzánů. Vystaveny jsou i jeho práce z Bödefeldovy pozůstalosti. Válku připomíná i obraz sv. Wolfganga, pocházející patrně ze Sudet z objektu po odsunutých Němcích, i díla žďárského rodáka Antona Johanna Ferenze, která měla v péči restaurátorka Hedvika Böhmová-Hájková, která, ačkoliv byla jako Němka nucena po válce republiku opustit, se na četné přímluvy kolegů vrátila zpět na Moravu. Část výstavy je věnována hudebnímu skladateli Františku Drdlovi včetně jeho portrétu od Toma von Dregera. Nechybí ani malíři Vysočiny – Odvárka, Kopáček, Lukášek, Valdhans, Zezula; díla těchto umělců jsou u nás veřejně vystavena poprvé, jde o nejnovější přírůstky do muzejní sbírky. Některé z vystavených děl jsou také nově popsány – v neznámém řeholníkovi byl odhalen sv. Bernard z Clairvaux, tři králové se nakonec ukázali být zcela jinými biblickými postavami, navíc velmi zajímavými a bezejmenný vojevůdce na obraze Bitva se nově pyšní jménem Napoleon Bonaparte. A protože se letos nemohl konat v tradičním termínu Den Žďáru, připomíná výročí povýšení Žďáru na město portrét kardinála Ditrichštejna z poloviny 17. století. Výstavu doplňují také sochy Julia Pelikána, Jana Růžičky, Jana Štursy a Antonína Kotrby. Zlatým hřebem je torzo houslí, údajně z dílny slavného Antonia Stradivariho. Výstavu můžete navštívit až do 2. srpna 2020.

 

"Obrazy k tvrzi zkrátka patří, plamenům navzdory. Ostatně proč by mělo před plameny ustupovat muzeum, jehož domovem je město, které má ohnivé jméno Žďár, u jeho zrodu stálo žďáření, milíře, hamry a tavící pece na železo, město, které se po každém požáru – ať už v důsledku válek, nehod či žhářství – vždy vzchopilo k ještě větší slávě a rozvkvětu, město, které bylo nazýváno Ocelovým srdcem Vysočiny a jehož hokejové Plameny do světa vyslaly jména jako Martin Nečas, Martin Kaut či Tomáš Rolinek?"

 

Text: Stanislav Mikule

Foto: Kamila Dvořáková


Vyhledat muzeum


Aktuality

Tvrz vypráví: Výstava k 90. výročí založení našeho muzea

01. 05. 2024 - 25. 08. 2024
Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

Výstava věnovaná 90. výročí založení muzea seznámí návštěvníky hravou formou s pojmem tvrz a představí dva nejslavnější obyvatele té žďárské. Tvrz vypráví: Výstava k 90. výročí založení našeho muzea 1. května 2024 – 25. srpna 2024 Výstava věnovaná 90. výročí založení muzea seznámí návštěvníky hravou formou s pojmem tvrz a představí dva nejslavnější obyvatele té žďárské – zakladatele rybníků rychtáře Hanuše a pana Matouše Augustina Lejského z Rozenpachu, úředníka kardinála Ditrichštejna, který nakonec vstoupil do služeb slavného Albrechta z Valdštejna. Vyzkoušíte si zvedání břemene pomocí kladky, spatříte odlesk moci kardinála Ditrichštejna v podobě replik jeho mincí, zjistíte, čím se dal "zašpuntovat" rybník a zkusíte si postavit vlastní tvrz.      

Přečíst více

Stálá expozice dějin města

07. 09. 2016 - 31. 12. 2100
Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

Stálá expozice dějin města Žďáru nad Sázavou Stálá expozice dějin města v Moučkově domě je otevřená celoročně od úterý do neděle (tedy kromě pondělí), prohlídky se konají vždy od 9:00 do 17:00 v každou celou hodinu krom 12:00 (polední přestávka), poslední prohlídka začíná v 16:00. Vstupenky se kupují v hlavní muzejní budově na Tvrzi. Můžete se těšit nejen na zajímavé exponáty z historie města, ale též na prvorepublikový obchod, měšťanský salón z přelomu 19. a 20. století a na interaktivní hernu, ve které si malí i velcí mohou vyzkoušet repliky historických zbraní a zbroje a dobové kostýmy. Seznámíte se také se třemi nejznámějšími žďárskými dary světu - dýmkou žďárkou, sladkými mejdlíčky a s taškou síťovkou. Nechybí ani tabule slavných žďárských osobností, na které naleznete třeba sportovce Martinu Sáblíkovou, Martina Koukala, Tomáše Rolinka, opata Václava Vejmluvu, historika MUDr. Bedřicha Drože, námořníka Veselého a čarodějnici Martu Nejezchlebku.      

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.