Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Připravujeme: Kouzlo cínových vojáčků

Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

24. 03. 2017 - 31. 03. 2017

V hlavní budově Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou pro Vás právě připravujeme novou výstavu, jejíž vernisáž se bude konat v sobotu 1. dubna 2017 v 15:00. Provoz trvalé expozice v Moučkově domě zůstává nezměněn!

V hlavní budově Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou pro Vás právě připravujeme novou výstavu, jejíž vernisáž se bude konat v sobotu 1. dubna 2017 v 15:00. Provoz trvalé expozice v Moučkově domě zůstává nezměněn! A o čem nová výstava bude?

Výstava Kouzlo cínových vojáčků - 25 let existence firmy manželů Grégrových přibližuje produkci této firmy z Velké Bíteše, která se již čtvrt století věnuje výrobě cínových miniatur a především vojáčků v té nejvyšší kvalitě. Návštěvníci se mohou těšit na precizně zpracované a v těch nejpestřejších uniformách vymalované figurky z různých historických období. Nicméně většina z nich náleží do napoleonské éry včetně poutavé diorámy z bitvy u Slavkova. Opomenut není ani romantický příběh, který vedl ke vzniku firmy a samotný výrobní postup cínových miniatur. Přiblíženy jsou rovněž stručné dějiny cínařství. Návštěvníkům se tak v dnešní uspěchané a přetechnizované době nabízí klidné zastavení a zamyšlení nad skvělou řemeslnou a uměleckou prací šikovných lidských rukou. Součástí expozice jsou i některé zajímavé doplňkové exponáty nejenom z období napoleonských válek doplněné neméně poutavými příběhy. K vidění tak je kompletní uniforma a výstroj francouzského řadového pěšáka, francouzská šavle, rakouská šavle, dělostřelecká koule z bitvy u Slavkova a kulky do pušek z některých dalších významných bitev. Zásadním lákadlem jsou nicméně drobné cínové figurky, kvůli nimž jsou vášniví sběratelé z celého světa v touze obohatit své sbírky schopni vynaložit nemalé částky.

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Divy fyziky

01. 02. 2024 - 31. 03. 2024
Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

Interaktivní výstava DIVY FYZIKY malým i velkým návštěvníkům hravou a pochopitelnou formou přiblíží přírodní vědy, jako je matematika či fyzika.

Přečíst více

Stálá expozice dějin města

07. 09. 2016 - 31. 12. 2100
Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

Stálá expozice dějin města Žďáru nad Sázavou Stálá expozice dějin města v Moučkově domě je otevřená celoročně od úterý do neděle (tedy kromě pondělí), prohlídky se konají vždy od 9:00 do 17:00 v každou celou hodinu krom 12:00 (polední přestávka), poslední prohlídka začíná v 16:00. Vstupenky se kupují v hlavní muzejní budově na Tvrzi. Můžete se těšit nejen na zajímavé exponáty z historie města, ale též na prvorepublikový obchod, měšťanský salón z přelomu 19. a 20. století a na interaktivní hernu, ve které si malí i velcí mohou vyzkoušet repliky historických zbraní a zbroje a dobové kostýmy. Seznámíte se také se třemi nejznámějšími žďárskými dary světu - dýmkou žďárkou, sladkými mejdlíčky a s taškou síťovkou. Nechybí ani tabule slavných žďárských osobností, na které naleznete třeba sportovce Martinu Sáblíkovou, Martina Koukala, Tomáše Rolinka, opata Václava Vejmluvu, historika MUDr. Bedřicha Drože, námořníka Veselého a čarodějnici Martu Nejezchlebku.      

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.