Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Půvab krojovaných panenek

Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

01. 06. 2021 - 16. 08. 2021

Výstava Půvab krojovaných panenek vám představí od 1. června do 15. srpna 2021 tvorbu Marie Žilové a Evy Jurmanové.

Půvab krojovaných panenek

 

Lidové kroje jsou důležitou součástí naší národní kultury, přestože se dnes nosí jen výjimečně. Krojované panenky z dílny paní Marie Žilové a Evy Jurmanové jsou přesnými replikami českých, moravských a slezských lidových krojů, jejichž zhotovování se společně věnují již více než 20 let. Předlohou pro jejich ruční výrobu „krojaček a krojáčků“ jsou dobové popisy, původní kresby, střihy historických lidových krojů a samozřejmě bádání etnografů. Striktně používají původní materiály, stuhy jsou ručně vyšívané, některé krajky ručně paličkované, ručně vyrábí dokonce i obuv. Zhotovit takový kroj je práce časově náročná a předpokládá nejen zručnost, ale také pečlivost a trpělivost.

 

Počet panenek, které obě paní zhotovily, v současnosti přesahuje 300 kusů. Standardní výška panenky činí 39 cm, nechybí však ani panenky jiných rozměrů. První panenky se pyšnily kroji z Horácka a Podhorácka (Žďár nad Sázavou, Třebíč, Dačice, Telč), následovaly kroje složitější a pracnější, například litomyšlský, mladoboleslavský nebo kyjovský. Při finální úpravě panenek se autorky snaží co nejvíce přiblížit celkovému vzhledu krojované postavy včetně úpravy hlavy, obuvi a doplňků. Nezpracovávají však pouze kroje sváteční, ale také oděv pracovní a všední. Samostatnou kapitolou jsou pak dioramata ze života na vsi, zobrazující činnosti běžné (práce ve stodole, v obchodě, v hospodě, zabijačka, včelař), nebo lidové zvyky a tradice (vynášení Morany, svatba).

 

Výstavu, jejíž součástí bude také světnice s obyvateli v horáckých lidových krojích a kreativní koutek pro děti, si v hlavní budově Regionálního muzea města Žďáru nad Sázavou na městské tvrzi můžete prohlédnout od 1. června do 15. srpna. Prosím, sledujte také naši internetovou a facebookovou stránku – pokud by to aktuální situace umožnila, mohla by být výstava zpřístupněna již o několik dní dříve.

 

Text: Kamila Dvořáková

Foto: Archiv Marie Žilové

 

 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Tvrz vypráví: Výstava k 90. výročí založení našeho muzea

01. 05. 2024 - 25. 08. 2024
Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

Výstava věnovaná 90. výročí založení muzea seznámí návštěvníky hravou formou s pojmem tvrz a představí dva nejslavnější obyvatele té žďárské. Tvrz vypráví: Výstava k 90. výročí založení našeho muzea 1. května 2024 – 25. srpna 2024 Výstava věnovaná 90. výročí založení muzea seznámí návštěvníky hravou formou s pojmem tvrz a představí dva nejslavnější obyvatele té žďárské – zakladatele rybníků rychtáře Hanuše a pana Matouše Augustina Lejského z Rozenpachu, úředníka kardinála Ditrichštejna, který nakonec vstoupil do služeb slavného Albrechta z Valdštejna. Vyzkoušíte si zvedání břemene pomocí kladky, spatříte odlesk moci kardinála Ditrichštejna v podobě replik jeho mincí, zjistíte, čím se dal "zašpuntovat" rybník a zkusíte si postavit vlastní tvrz.      

Přečíst více

Stálá expozice dějin města

07. 09. 2016 - 31. 12. 2100
Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

Stálá expozice dějin města Žďáru nad Sázavou Stálá expozice dějin města v Moučkově domě je otevřená celoročně od úterý do neděle (tedy kromě pondělí), prohlídky se konají vždy od 9:00 do 17:00 v každou celou hodinu krom 12:00 (polední přestávka), poslední prohlídka začíná v 16:00. Vstupenky se kupují v hlavní muzejní budově na Tvrzi. Můžete se těšit nejen na zajímavé exponáty z historie města, ale též na prvorepublikový obchod, měšťanský salón z přelomu 19. a 20. století a na interaktivní hernu, ve které si malí i velcí mohou vyzkoušet repliky historických zbraní a zbroje a dobové kostýmy. Seznámíte se také se třemi nejznámějšími žďárskými dary světu - dýmkou žďárkou, sladkými mejdlíčky a s taškou síťovkou. Nechybí ani tabule slavných žďárských osobností, na které naleznete třeba sportovce Martinu Sáblíkovou, Martina Koukala, Tomáše Rolinka, opata Václava Vejmluvu, historika MUDr. Bedřicha Drože, námořníka Veselého a čarodějnici Martu Nejezchlebku.      

Přečíst více





Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.