Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Vánoce v běhu času

Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

06. 12. 2016 - 15. 01. 2017

Vánoční výstava představuje nejen předkřesťanské oslavy slunovratu u Římanů, Keltů, Germánů a Slovanů, ale především vánoční zvyky našich předků ve středověku, v 18. století a v době mezi světovými válkami.

Od 6. prosince 2016 do 15. ledna 2017 můžete na žďárské Tvrzi navštívit výstavu, věnovanou tradičním horáckým vánočním zvykům. Poněkud netradičně je ale poodhalen původ některých z nich, sahající až do dávných pohanských dob. Zajímavostí je pohled do středověké vánoční jizby s bohatě prostřenou štědrovečerní tabulí. Jako každý rok, ani letos nechybí ukázky štědrovečerní magie včetně hádání budoucnosti pomocí odlévání cínu či odklápění hrníčků.

 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Stálá expozice dějin města

07. 09. 2016 - 31. 12. 2100
Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

Stálá expozice dějin města Žďáru nad Sázavou Stálá expozice dějin města v Moučkově domě je otevřená celoročně od úterý do neděle (tedy kromě pondělí), prohlídky se konají vždy od 9:00 do 17:00 v každou celou hodinu krom 12:00 (polední přestávka), poslední prohlídka začíná v 16:00. Vstupenky se kupují v hlavní muzejní budově na Tvrzi. Můžete se těšit nejen na zajímavé exponáty z historie města, ale též na prvorepublikový obchod, měšťanský salón z přelomu 19. a 20. století a na interaktivní hernu, ve které si malí i velcí mohou vyzkoušet repliky historických zbraní a zbroje a dobové kostýmy. Seznámíte se také se třemi nejznámějšími žďárskými dary světu - dýmkou žďárkou, sladkými mejdlíčky a s taškou síťovkou. Nechybí ani tabule slavných žďárských osobností, na které naleznete třeba sportovce Martinu Sáblíkovou, Martina Koukala, Tomáše Rolinka, opata Václava Vejmluvu, historika MUDr. Bedřicha Drože, námořníka Veselého a čarodějnici Martu Nejezchlebku.      

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.