Nenačítá se Vám mapa? Zkuste si zapnout JavaScript.

Zobrazit stránku muzea

Vánoce v běhu času

Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

06. 12. 2016 - 15. 01. 2017

Vánoční výstava představuje nejen předkřesťanské oslavy slunovratu u Římanů, Keltů, Germánů a Slovanů, ale především vánoční zvyky našich předků ve středověku, v 18. století a v době mezi světovými válkami.

Od 6. prosince 2016 do 15. ledna 2017 můžete na žďárské Tvrzi navštívit výstavu, věnovanou tradičním horáckým vánočním zvykům. Poněkud netradičně je ale poodhalen původ některých z nich, sahající až do dávných pohanských dob. Zajímavostí je pohled do středověké vánoční jizby s bohatě prostřenou štědrovečerní tabulí. Jako každý rok, ani letos nechybí ukázky štědrovečerní magie včetně hádání budoucnosti pomocí odlévání cínu či odklápění hrníčků.

 

 


Vyhledat muzeum


Aktuality

Výstavní okénka

19. 02. 2021 - 25. 04. 2021
Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

Masopustní výstavní okénka nahradí okénka s velikonoční tématikou. V době uzavření muzea můžete vždy od setmění do rozednění nahlédnout do dvou rozsvícených oken v přízemí městské tvrze. Do 7. března si za nimi můžete prohlédnout masopustní průvod, který od 15. března vystřídají výjevy s velikonoční tématikou. A pozor, velikonoční scény se budou obměňovat. Uvidíte tak vynášení Morany, zvyky Zeleného čtvrtka a Červeného pondělí, ukázku rozličných pokrmů a mnoho dalšího. Okénka budou svítit až do 25. dubna. Doplní je příspěvky o velikonočních zvycích a tradicích na muzejním facebooku.  

Přečíst více

Stálá expozice dějin města

07. 09. 2016 - 31. 12. 2100
Regionální muzeum města Žďáru nad Sázavou

Stálá expozice dějin města Žďáru nad Sázavou Stálá expozice dějin města v Moučkově domě je otevřená celoročně od úterý do neděle (tedy kromě pondělí), prohlídky se konají vždy od 9:00 do 17:00 v každou celou hodinu krom 12:00 (polední přestávka), poslední prohlídka začíná v 16:00. Vstupenky se kupují v hlavní muzejní budově na Tvrzi. Můžete se těšit nejen na zajímavé exponáty z historie města, ale též na prvorepublikový obchod, měšťanský salón z přelomu 19. a 20. století a na interaktivní hernu, ve které si malí i velcí mohou vyzkoušet repliky historických zbraní a zbroje a dobové kostýmy. Seznámíte se také se třemi nejznámějšími žďárskými dary světu - dýmkou žďárkou, sladkými mejdlíčky a s taškou síťovkou. Nechybí ani tabule slavných žďárských osobností, na které naleznete třeba sportovce Martinu Sáblíkovou, Martina Koukala, Tomáše Rolinka, opata Václava Vejmluvu, historika MUDr. Bedřicha Drože, námořníka Veselého a čarodějnici Martu Nejezchlebku.      

Přečíst více

Dejte muzeu od 1 do 5 bodů. Čím více bodů, tím větší spokojenost.